or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU90440
MFGR #ADK36SS6
Your Cost: $436.16/ea
nVent HOFFMAN Drip Shield Kit, Series: A4SY, Wall Mount, For Use With: 36 in NEMA 4/4X 1-Door Free-Standing Wall Mount Enclosures, 316L Stainless Steel, Powder Coated, Gray
nVent HOFFMAN Drip Shield Kit, Series: A4SY, Wall Mount, For Use With: 36 in NEMA 4/4X 1-Door Free-Standing Wall Mount Enclosures, 316L Stainless Steel, Powder Coated, Gray
Application Controls and Drives; Corrosive Environments; Power Distribution ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number ADK36SS6 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator RCP Gross Weight Per Pack 3.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.50 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 8.3820 cm Length [Metric] 92.7100 cm Returnable Y Type External Mounting for Industrial Enclosures UNSPSC 39121321 UPC 11 78351022860 UPC 12 78351022860 Width [Metric] 8.6360 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Color Unpainted Material 316 Stainless Steel Accessory Type Drip Shields Finish No. 2B Gross Volume Per Pack 0.24 Gross Volume UOM FC Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Item Group A4SY NEMA Rating 4 Watertight
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Corrosive Environments; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | ADK36SS6 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Gross Weight Per Pack | 3.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.50 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 8.3820 cm |
| Length [Metric] | 92.7100 cm |
| Returnable | Y |
| Type | External Mounting for Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351022860 |
| UPC 12 | 78351022860 |
| Width [Metric] | 8.6360 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Color | Unpainted |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Accessory Type | Drip Shields |
| Finish | No. 2B |
| Gross Volume Per Pack | 0.24 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Item Group | A4SY |
| NEMA Rating | 4 Watertight |