or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SKUPDW~14117030
MFGR #ADI08080R5
Your Cost: $295.87/ea
nVent HOFFMAN Enclosure Inner Door, 2-Lock, Series: ADI, 745 mm Length, 692 mm Width, For Use With: 800 mm W x 800 mm H Wall Mount Enclosure, IP2XC NEMA Rating, Surface Mounting, Mild Steel, Powder Coated
nVent HOFFMAN Enclosure Inner Door, 2-Lock, Series: ADI, 745 mm Length, 692 mm Width, For Use With: 800 mm W x 800 mm H Wall Mount Enclosure, IP2XC NEMA Rating, Surface Mounting, Mild Steel, Powder Coated
Application Controls and Drives; Factory Automation and Process Control ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number ADI08080R5 Color Light Gray Consist Of Inner Doors; Mounting Components and Instruction Manual Construction 16 gauge Country of Origin BG Currency USD EU RoHS Indicator PND Finish Powder Coated Gross Volume Per Pack 0.60 Gross Weight Per Pack 24.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 11.11 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 1.0200 in Height [Metric] 2.5908 cm Insulation None Item Group GWY Length [Metric] 80.9498 cm Returnable Y Size 30.47 x 29.96 x 2.8 inch Type IEC Enclosure Accessories UNSPSC 39121321 UPC 11 78351011664 UPC 12 783510116644 Width [Metric] 80.9498 cm Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Length 31.8700 in Material Mild Steel Width 31.8700 in Controls and Drives; Factory Automation and Process Control Displays and indicators can be mounted on a surface within the enclosure while covering other components and preventing unauthorized access Hinges can be mounted to allow left or right hand opening Lock double bit 3 mm insert 700 mm H doors and above have two locks Usable depth between inner and external door 35 mm Adjustable depth position with AMG accessory Machining is required for stainless steel enclosures
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Factory Automation and Process Control |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | ADI08080R5 |
| Color | Light Gray |
| Consist Of | Inner Doors; Mounting Components and Instruction Manual |
| Construction | 16 gauge |
| Country of Origin | BG |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | PND |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Volume Per Pack | 0.60 |
| Gross Weight Per Pack | 24.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 11.11 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 1.0200 in |
| Height [Metric] | 2.5908 cm |
| Insulation | None |
| Item Group | GWY |
| Length [Metric] | 80.9498 cm |
| Returnable | Y |
| Size | 30.47 x 29.96 x 2.8 inch |
| Type | IEC Enclosure Accessories |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351011664 |
| UPC 12 | 783510116644 |
| Width [Metric] | 80.9498 cm |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Length | 31.8700 in |
| Material | Mild Steel |
| Width | 31.8700 in |
| Controls and Drives; Factory Automation and Process Control |
| Displays and indicators can be mounted on a surface within the enclosure while covering other components and preventing unauthorized access |
| Hinges can be mounted to allow left or right hand opening |
| Lock double bit 3 mm insert |
| 700 mm H doors and above have two locks |
| Usable depth between inner and external door 35 mm |
| Adjustable depth position with AMG accessory |
| Machining is required for stainless steel enclosures |