or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN A72X7312LPFTC A21 2-Door Disconnect Enclosure With Floor Stand, 72.12 in L x 73-3/4 in W x 12.12 in D, NEMA 12/IP55 NEMA Rating, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
nVent HOFFMAN A72X7312LPFTC A21 2-Door Disconnect Enclosure With Floor Stand, 72.12 in L x 73-3/4 in W x 12.12 in D, NEMA 12/IP55 NEMA Rating, Steel
SKU125182
MFGR #A72X7312LPFTC
Your Cost: $7,288.73/ea
nVent HOFFMAN Disconnect Enclosure, 2-Door, Series: A21, 72.12 in Length, 73-3/4 in Width, 12.12 in Depth, NEMA 12/IP55, Concealed Hinged Cover, 68 in W x 68 in H Panel, Lock: 3-Point Latch/Padlock Handle, Freestanding Mount, Steel, Polyester Powder Painted, White
nVent HOFFMAN Disconnect Enclosure, 2-Door, Series: A21, 72.12 in Length, 73-3/4 in Width, 12.12 in Depth, NEMA 12/IP55, Concealed Hinged Cover, 68 in W x 68 in H Panel, Lock: 3-Point Latch/Padlock Handle, Freestanding Mount, Steel, Polyester Powder Painted, White
Application Arc Flash Safety; Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Assemble to Order No Buy American Compliant C Catalog Number A72X7312LPFTC Conductive Panel A72P72G Country of Origin MX Currency USD Disconnect Type Disconnect EU RoHS Indicator NEW Exterior Color Gray Exterior Color Code ANSI 61 Finish Powder Coat Gross Volume Per Pack 134.72 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 701.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 317.97 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538100000 Height [Metric] 246.3800 cm Interchangeable No Interior Color White IP Rating IP55 Item Group A21 Length [Metric] 203.2000 cm Modification Services Yes Package Quantity 1 Panel Size 68.00 x 68.00 Panel Size [Metric] 1727 x 1727 mm Panel Type A72P72 Returnable Y Shipping Weight 701 lb Size 72.12x73.75x12.12 in Standards UL 508A Listed, Type 12, File No. E61997, cUL Listed per CSA C22.2 No. 94, Type 12, File No. E61997, NEMA/EEMAC Type 12, CSA File No. 42186: Type 12 , IEC 60529, IP55, RoHS Complaint Stiffener 24.00 in Stiffener [Metric] 610 mm Thickness 11 ga Thickness [Metric] 3.04 mm Type Mild Steel Freestanding Industrial Disconnect Enclosures UNSPSC 39121324 UPC 11 78351020599 UPC 12 783510205997 Width [Metric] 76.2000 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Depth 12.12 Height 97.0000 in Length 80.0000 in Material Mild Steel NEMA Rating 12 Indoor, dust-resistant Width 30.0000 in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Arc Flash Safety; Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | A72X7312LPFTC |
| Conductive Panel | A72P72G |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Disconnect Type | Disconnect |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Exterior Color | Gray |
| Exterior Color Code | ANSI 61 |
| Finish | Powder Coat |
| Gross Volume Per Pack | 134.72 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 701.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 317.97 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538100000 |
| Height [Metric] | 246.3800 cm |
| Interchangeable | No |
| Interior Color | White |
| IP Rating | IP55 |
| Item Group | A21 |
| Length [Metric] | 203.2000 cm |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |
| Panel Size | 68.00 x 68.00 |
| Panel Size [Metric] | 1727 x 1727 mm |
| Panel Type | A72P72 |
| Returnable | Y |
| Shipping Weight | 701 lb |
| Size | 72.12x73.75x12.12 in |
| Standards | UL 508A Listed, Type 12, File No. E61997, cUL Listed per CSA C22.2 No. 94, Type 12, File No. E61997, NEMA/EEMAC Type 12, CSA File No. 42186: Type 12 , IEC 60529, IP55, RoHS Complaint |
| Stiffener | 24.00 in |
| Stiffener [Metric] | 610 mm |
| Thickness | 11 ga |
| Thickness [Metric] | 3.04 mm |
| Type | Mild Steel Freestanding Industrial Disconnect Enclosures |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78351020599 |
| UPC 12 | 783510205997 |
| Width [Metric] | 76.2000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Depth | 12.12 |
| Height | 97.0000 in |
| Length | 80.0000 in |
| Material | Mild Steel |
| NEMA Rating | 12 Indoor, dust-resistant |
| Width | 30.0000 in |