or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU427832
MFGR #A72N7218FSLP
Your Cost: $4,474.78/ea
nVent HOFFMAN Enclosure, 2-Door Large, Series: A38, 72 in Length, 72 in Width, 18 in Depth, NEMA 1/IP30, Hinged Cover, 68 in W x 61.16 in H Panel, Lock: 3-Point Latch/Padlock Handle, Freestanding Mount, Steel, Polyester Powder Painted, Gray
nVent HOFFMAN Enclosure, 2-Door Large, Series: A38, 72 in Length, 72 in Width, 18 in Depth, NEMA 1/IP30, Hinged Cover, 68 in W x 61.16 in H Panel, Lock: 3-Point Latch/Padlock Handle, Freestanding Mount, Steel, Polyester Powder Painted, Gray
Application Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number A72N7218FSLP Color Light Gray Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Finish Powder Coat Gross Volume Per Pack 0.01 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 350.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.27 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538100000 Height [Metric] 2.5400 cm Item Group A38 Length [Metric] 2.5400 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel NEMA Rating 1 Indoor, electrical protection Returnable Y Stock Status NONSTOCK Type Mild Steel Freestanding Industrial Enclosures UNSPSC 39121324 UPC 11 78351013882 UPC 12 78351013882 Width [Metric] 2.5400 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | A72N7218FSLP |
| Color | Light Gray |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Powder Coat |
| Gross Volume Per Pack | 0.01 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 350.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.27 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538100000 |
| Height [Metric] | 2.5400 cm |
| Item Group | A38 |
| Length [Metric] | 2.5400 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| NEMA Rating | 1 Indoor, electrical protection |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Mild Steel Freestanding Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78351013882 |
| UPC 12 | 78351013882 |
| Width [Metric] | 2.5400 cm |