or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN A66PBCOL P1 Angled Enclosure Pedestal Column, 41 in L x 6 in W x 6 in D, Steel, Gray
Custom_Product_Images_Illustration
nVent HOFFMAN A66PBCOL P1 Angled Enclosure Pedestal Column, 41 in L x 6 in W x 6 in D, Steel, Gray
SKU255530
MFGR #A66PBCOL
Your Cost: $906.22/ea
nVent HOFFMAN Enclosure Pedestal Column, Angled, Series: P1, 41 in Length, 6 in Width, 6 in Depth, Steel, Polyester Powder Painted, Gray
nVent HOFFMAN Enclosure Pedestal Column, Angled, Series: P1, 41 in Length, 6 in Width, 6 in Depth, Steel, Polyester Powder Painted, Gray
Application Controls and Drives ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number A66PBCOL Color Gray Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Finish Powder Coated Gross Volume Per Pack 1.81 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 26.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 11.79 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height [Metric] 20.3200 cm Item Group P1 Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Returnable Y Standards RoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Type Pedestals UNSPSC 39121321 UPC 11 78351057350 UPC 12 78351057350 Width [Metric] 20.3200 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | A66PBCOL |
| Color | Gray |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Volume Per Pack | 1.81 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 26.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 11.79 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height [Metric] | 20.3200 cm |
| Item Group | P1 |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Pedestals |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351057350 |
| UPC 12 | 78351057350 |
| Width [Metric] | 20.3200 cm |