or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU264107
MFGR #A60H36CLP
$/ea
nVent HOFFMAN Enclosure, 1-Door, Series: A4 Series, 60 in Length, 36 in Width, 10 in Depth, NEMA 4/IP66, Clamp/Continuous Hinged Cover, 33 in W x 57 in H Panel, Lock: Hasp and Staple/Padlock, Wall Mount, Steel, Polyester Powder Painted, Gray
nVent HOFFMAN Enclosure, 1-Door, Series: A4 Series, 60 in Length, 36 in Width, 10 in Depth, NEMA 4/IP66, Clamp/Continuous Hinged Cover, 33 in W x 57 in H Panel, Lock: Hasp and Staple/Padlock, Wall Mount, Steel, Polyester Powder Painted, Gray
Application Controls and Drives ARRA Compliant C Assemble to Order No Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number A60H36CLP Clamp Quantity 9 Color Gray Color Code ANSI 61 Conductive Panel A60P36G Country of Origin MX Currency USD Data Pocket Size Large Depth 10 EU RoHS Indicator NEW Finish Powder Coat Gross Volume Per Pack 16.81 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 152.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 68.95 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 12.0000 in Height [Metric] 30.4800 cm Interchangeable No IP Rating IP66 Item Group A4 Length 37.2500 in Length [Metric] 165.1000 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Modification Services Yes NEMA Rating 12 Indoor, dust-resistant Package Quantity 1 Panel Size 57.00 x 33.00 in Panel Size [Metric] 1448 x 838 mm Panel Type A60P36 Returnable Y Shipping Weight 154 lb Size 60.00x36.00x10.00 in Stock Status NONSTOCK Thickness 14 ga Thickness [Metric] 1.9 mm Type Mild Steel Wall Mounted Industrial Enclosures UNSPSC 39121324 UPC 11 78351024580 UPC 12 783510245801 Width 65.0000 in Width [Metric] 94.6150 cm Controls and Drives 16 or 14 gauge steel, Seams continuously welded and ground smooth, External welded-on mounting brackets for easy installation, Formed external flanges around all sides of enclosure opening, Stainless steel screw-down clAs on three sides of door, Removable heavy gauge stainless steel continuous hinge pin, Removable door with continuous hinge for strength and ruggedness, Hasp and staple for padlocking, Data pocket is high-impact thermoplastic, Collar studs for mounting optional panels, Bonding provision on door, Oil-resistant gasket Seams continuously welded and ground smooth External wall mounting brackets for easy installation Formed external flanges around all sides of enclosure opening Stainless steel door clamps on three sides of door Removable heavy gauge stainless steel continuous hinge pin Removable door with continuous hinge for strength and ruggedness Hasp and staple is provided for padlocking Data pocket is high impact thermoplastic Bonding provision on door Seamless foam in place gasket Seamless foam-in-place gasket Collar studs for mounting optional panel Bonding provision on door Oil resistant gasket
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | A60H36CLP |
| Clamp Quantity | 9 |
| Color | Gray |
| Color Code | ANSI 61 |
| Conductive Panel | A60P36G |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Data Pocket Size | Large |
| Depth | 10 |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Powder Coat |
| Gross Volume Per Pack | 16.81 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 152.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 68.95 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 12.0000 in |
| Height [Metric] | 30.4800 cm |
| Interchangeable | No |
| IP Rating | IP66 |
| Item Group | A4 |
| Length | 37.2500 in |
| Length [Metric] | 165.1000 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Modification Services | Yes |
| NEMA Rating | 12 Indoor, dust-resistant |
| Package Quantity | 1 |
| Panel Size | 57.00 x 33.00 in |
| Panel Size [Metric] | 1448 x 838 mm |
| Panel Type | A60P36 |
| Returnable | Y |
| Shipping Weight | 154 lb |
| Size | 60.00x36.00x10.00 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | 14 ga |
| Thickness [Metric] | 1.9 mm |
| Type | Mild Steel Wall Mounted Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78351024580 |
| UPC 12 | 783510245801 |
| Width | 65.0000 in |
| Width [Metric] | 94.6150 cm |
| Controls and Drives |
| 16 or 14 gauge steel, Seams continuously welded and ground smooth, External welded-on mounting brackets for easy installation, Formed external flanges around all sides of enclosure opening, Stainless steel screw-down clAs on three sides of door, Removable heavy gauge stainless steel continuous hinge pin, Removable door with continuous hinge for strength and ruggedness, Hasp and staple for padlocking, Data pocket is high-impact thermoplastic, Collar studs for mounting optional panels, Bonding provision on door, Oil-resistant gasket |
| Seams continuously welded and ground smooth |
| External wall mounting brackets for easy installation |
| Formed external flanges around all sides of enclosure opening |
| Stainless steel door clamps on three sides of door |
| Removable heavy gauge stainless steel continuous hinge pin |
| Removable door with continuous hinge for strength and ruggedness |
| Hasp and staple is provided for padlocking |
| Data pocket is high impact thermoplastic |
| Bonding provision on door |
| Seamless foam in place gasket |
| Seamless foam-in-place gasket |
| Collar studs for mounting optional panel |
| Bonding provision on door |
| Oil resistant gasket |