or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU268720
MFGR #A60H3616GQRLP
Your Cost: $5,636.48/ea
nVent HOFFMAN Enclosure, Medium, Series: A17WM, 60-1/4 in Length, 36.31 in Width, 16 in Depth, NEMA 4X, Hinged Cover, 57 x 33 in Panel, Lock: Quick Release Latch, Wall Mount, Fiberglass, Gray
nVent HOFFMAN Enclosure, Medium, Series: A17WM, 60-1/4 in Length, 36.31 in Width, 16 in Depth, NEMA 4X, Hinged Cover, 57 x 33 in Panel, Lock: Quick Release Latch, Wall Mount, Fiberglass, Gray
Application Controls and Drives; Corrosive Environments ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number A60H3616GQRLP Color Gray Country of Origin US Currency USD Depth 16 EU RoHS Indicator RCP Finish Smooth Matte Gross Volume Per Pack 30.46 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 99.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 45.13 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538100000 Height 20.5000 in Height [Metric] 52.0700 cm Item Group A17WM Length 39.5000 in Length [Metric] 165.1000 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Fiberglass NEMA Rating 4X Watertight, corrosion-resistant Returnable Y Size 60.25x36.31x16.00 in Stock Status NONSTOCK Type Fiberglass and Thermoplastic Wall Mounted Industrial Enclosures UNSPSC 39121324 UPC 11 78351022750 UPC 12 78351022750 Width 65.0000 in Width [Metric] 100.3300 cm Controls and Drives; Corrosive Environments Fiberglass-reinforced material has excellent temperature and chemical resistance qualities and exhibits outstanding physical properties, Type 316L stainless steel padlocking POWERGLIDE Handle on 3-point latch versions assures security and a water-tigh fiberglass-reinforced material has excellent temperature and chemical resistance qualities and exhibits outstanding physical properties Type 316L stainless steel padlocking power glide handle on three-point latch versions assures security and a watertight seal while still allowing convenient access quick release latch versions feature fiberglass-reinforced polyester latches with integral type 316L stainless steel padlocking hasp Seams are sealed, no holes or knockouts Enclosure may be rotated 180 deg for left and right hinging Molded in angular sealing flange directs water away from gasket area Gasket assures watertight and dusttight seal Fiberglass material is easily punched, drilled, filed or sawed Data pocket is high impact thermoplastic Material is halogen-free Material is halogen free Standard fiberglass enclosure is gray inside and out, handle is type 316L stainless steel electropolished A full range of modification options are available for wall mount fiberglass enclosures, including variable depths to accommodate larger controls These enclosures feature padlockable polyester latches, or Hoffmans exclusive POWERGLIDE Handle with 3 point latching, for ease of access with increased security Handle is Type 316L stainless steel electropolished
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Corrosive Environments |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | A60H3616GQRLP |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 16 |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Smooth Matte |
| Gross Volume Per Pack | 30.46 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 99.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 45.13 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538100000 |
| Height | 20.5000 in |
| Height [Metric] | 52.0700 cm |
| Item Group | A17WM |
| Length | 39.5000 in |
| Length [Metric] | 165.1000 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Fiberglass |
| NEMA Rating | 4X Watertight, corrosion-resistant |
| Returnable | Y |
| Size | 60.25x36.31x16.00 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Fiberglass and Thermoplastic Wall Mounted Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78351022750 |
| UPC 12 | 78351022750 |
| Width | 65.0000 in |
| Width [Metric] | 100.3300 cm |
| Controls and Drives; Corrosive Environments |
| Fiberglass-reinforced material has excellent temperature and chemical resistance qualities and exhibits outstanding physical properties, Type 316L stainless steel padlocking POWERGLIDE Handle on 3-point latch versions assures security and a water-tigh |
| fiberglass-reinforced material has excellent temperature and chemical resistance qualities and exhibits outstanding physical properties |
| Type 316L stainless steel padlocking power glide handle on three-point latch versions assures security and a watertight seal while still allowing convenient access |
| quick release latch versions feature fiberglass-reinforced polyester latches with integral type 316L stainless steel padlocking hasp |
| Seams are sealed, no holes or knockouts |
| Enclosure may be rotated 180 deg for left and right hinging |
| Molded in angular sealing flange directs water away from gasket area |
| Gasket assures watertight and dusttight seal |
| Fiberglass material is easily punched, drilled, filed or sawed |
| Data pocket is high impact thermoplastic |
| Material is halogen-free |
| Material is halogen free |
| Standard fiberglass enclosure is gray inside and out, handle is type 316L stainless steel electropolished |
| A full range of modification options are available for wall mount fiberglass enclosures, including variable depths to accommodate larger controls |
| These enclosures feature padlockable polyester latches, or Hoffmans exclusive POWERGLIDE Handle with 3 point latching, for ease of access with increased security |
| Handle is Type 316L stainless steel electropolished |