or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU24807
MFGR #A604816LP
Your Cost: $3,615.78/ea
List: nVent HOFFMAN Enclosure, 2-Door, Series: A12L, 60.06 in Length, 48.06 in Width, 16.06 in Depth, NEMA 12/IP55, Concealed Hinged Cover, 44 in W x 56 in H Panel, Lock: 3-Point Latch/Keyed Handle, Floor Mount, Steel, Polyester Powder Painted, White
nVent HOFFMAN Enclosure, 2-Door, Series: A12L, 60.06 in Length, 48.06 in Width, 16.06 in Depth, NEMA 12/IP55, Concealed Hinged Cover, 44 in W x 56 in H Panel, Lock: 3-Point Latch/Keyed Handle, Floor Mount, Steel, Polyester Powder Painted, White
Application Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Assemble to Order No Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number A604816LP Color Gray Color Code ANSI 61 Conductive Panel A60P48G Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Finish Powder Coated Gross Volume Per Pack 79.72 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 413.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 187.34 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538100000 Interchangeable No Interior Color White IP Rating IP55 Item Group A12L Length [Metric] 142.2400 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Modification Services Yes NEMA Rating 12 Indoor Package Quantity 1 Panel Gauge 11 Panel Type A60P48 Returnable Y Stock Status NONSTOCK Thickness 12 ga Type Mild Steel Freestanding Industrial Enclosures UNSPSC 39121307 UPC 11 78351026550 UPC 12 783510265502 Width [Metric] 76.2000 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | A604816LP |
| Color | Gray |
| Color Code | ANSI 61 |
| Conductive Panel | A60P48G |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Volume Per Pack | 79.72 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 413.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 187.34 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538100000 |
| Interchangeable | No |
| Interior Color | White |
| IP Rating | IP55 |
| Item Group | A12L |
| Length [Metric] | 142.2400 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Modification Services | Yes |
| NEMA Rating | 12 Indoor |
| Package Quantity | 1 |
| Panel Gauge | 11 |
| Panel Type | A60P48 |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | 12 ga |
| Type | Mild Steel Freestanding Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121307 |
| UPC 11 | 78351026550 |
| UPC 12 | 783510265502 |
| Width [Metric] | 76.2000 cm |