or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU419746
MFGR #A48N2512FSLP
Your Cost: $2,415.92/ea
nVent HOFFMAN Enclosure, Large, Series: A38, 48 in Length, 25-1/2 in Width, 12 in Depth, NEMA 1/IP30, Hinged Cover, 21.5 in W x 37.16 in H Panel, Lock: 3-Point Latch/Padlock Handle, Freestanding Mount, Steel, Polyester Powder Painted, Gray
nVent HOFFMAN Enclosure, Large, Series: A38, 48 in Length, 25-1/2 in Width, 12 in Depth, NEMA 1/IP30, Hinged Cover, 21.5 in W x 37.16 in H Panel, Lock: 3-Point Latch/Padlock Handle, Freestanding Mount, Steel, Polyester Powder Painted, Gray
Application Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Assemble to Order No Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number A48N2512FSLP Color Light Gray Color Code RAL 7035 Conductive Panel A37P21NG Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Finish Powder Coat Gross Volume Per Pack 17.36 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 173.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 78.47 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538100000 Height [Metric] 63.5000 cm Interchangeable No IP Rating IP30 Item Group A38 Length [Metric] 121.9200 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Modification Services Yes NEMA Rating 1 Indoor, electrical protection Package Quantity 1 Panel Type A37P21N Returnable Y Standards UL508A Listed, Type 1, File No. E61997, cUL Listed per CSA C22.2 No. 40, Type 1, File No. E61997, NEMA/EEMAC Type 1, IEC 60529 IP30, RoHS Complaint Stock Status NONSTOCK Thickness 14 ga Type Mild Steel Freestanding Industrial Enclosures UNSPSC 39121324 UPC 11 78351013725 UPC 12 783510137250 Width [Metric] 63.5000 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | A48N2512FSLP |
| Color | Light Gray |
| Color Code | RAL 7035 |
| Conductive Panel | A37P21NG |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Powder Coat |
| Gross Volume Per Pack | 17.36 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 173.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 78.47 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538100000 |
| Height [Metric] | 63.5000 cm |
| Interchangeable | No |
| IP Rating | IP30 |
| Item Group | A38 |
| Length [Metric] | 121.9200 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Modification Services | Yes |
| NEMA Rating | 1 Indoor, electrical protection |
| Package Quantity | 1 |
| Panel Type | A37P21N |
| Returnable | Y |
| Standards | UL508A Listed, Type 1, File No. E61997, cUL Listed per CSA C22.2 No. 40, Type 1, File No. E61997, NEMA/EEMAC Type 1, IEC 60529 IP30, RoHS Complaint |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | 14 ga |
| Type | Mild Steel Freestanding Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78351013725 |
| UPC 12 | 783510137250 |
| Width [Metric] | 63.5000 cm |