or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU373624
MFGR #A42H3612SSLP3PT
Your Cost: $6,381.94/ea
nVent HOFFMAN Enclosure, Series: A4SW3, 42 in Length, 36 in Width, 12 in Depth, NEMA 4X/IP66, Continuous Hinged Cover, 33 in W x 39 in H Panel, Lock: 3-Point Latch/Padlock Handle, Wall Mount, 304 Stainless Steel, Brushed, White
nVent HOFFMAN Enclosure, Series: A4SW3, 42 in Length, 36 in Width, 12 in Depth, NEMA 4X/IP66, Continuous Hinged Cover, 33 in W x 39 in H Panel, Lock: 3-Point Latch/Padlock Handle, Wall Mount, 304 Stainless Steel, Brushed, White
Application Controls and Drives; Corrosive Environments ARRA Compliant C Assemble to Order No Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number A42H3612SSLP3PT Color Unpainted Conductive Panel A42P36G Country of Origin US Currency USD Data Pocket Size Large Depth 12 EU RoHS Indicator NEW Finish Brushed #4 Gross Volume Per Pack 16.76 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 122.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 55.34 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538100000 Height 16.7000 in Height [Metric] 42.4180 cm Interchangeable No IP Rating IP66 Item Group A4SW3 Length 37.3000 in Length [Metric] 118.1100 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material 304 Stainless Steel Modification Services Yes NEMA Rating 4X Watertight, corrosion-resistant Package Quantity 1 Panel Size 39.00 x 33.00 in Panel Size [Metric] 991 x 838 mm Panel Type A42P36SS6 Returnable Y Shipping Weight 128 lb Size 42.00x36.00x12.00 in Standards UL 508A Listed, Type 3R, 4, 4X, 12, File No. E61997, cUL Listed per CSA C22.2 No 94, Type 3R, 4, 4X, 12, File No. E61997, NEMA/EEMAC Type 3R, 4, 4X, 12, 13, IEC 60529, IP66, Meets NEMA Type 3RX requirements, RoHS Complaint Steel Panel A42P36 Stock Status NONSTOCK Thickness 14 ga Thickness [Metric] 2 mm Type Stainless Steel Wall Mounted Industrial Enclosures UNSPSC 39121324 UPC 11 78351016714 UPC 12 783510167141 Width 46.5000 in Width [Metric] 94.7420 cm Controls and Drives; Corrosive Environments 14 gauge Type 304 or 316L stainless steel bodies and doors, Seams continuously welded and ground smooth, Seamless foam-in-place gasket, Rolled lip around three sides of door , Internal 3-point latch and Type 316L stainless steel padlocking POWERGLIDE Handle , Remove door by pulling stainless steel continuous hinge pin, Data pocket is high-impact thermoplastic, Collar studs provided for mounting optional panels, Exterior hardware on Type 316L stainless steel enclosures matches enclosure Material Seams continuously welded and ground smooth Seamless foam in place gasket Rolled lip around three sides of door Internal three-point latch and type 316L stainless steel padlocking POWERGLIDE™ handle Remove door by pulling stainless steel continuous hinge pin Data pocket is high impact thermoplastic Exterior hardware on 316L stainless steel enclosures matches enclosure material Bonding provision on door Rolled lip around three sides of door Handle is electropolished 14 ga 304 stainless steel NO 4 smooth brushed finish
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Corrosive Environments |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | A42H3612SSLP3PT |
| Color | Unpainted |
| Conductive Panel | A42P36G |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Data Pocket Size | Large |
| Depth | 12 |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Brushed #4 |
| Gross Volume Per Pack | 16.76 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 122.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 55.34 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538100000 |
| Height | 16.7000 in |
| Height [Metric] | 42.4180 cm |
| Interchangeable | No |
| IP Rating | IP66 |
| Item Group | A4SW3 |
| Length | 37.3000 in |
| Length [Metric] | 118.1100 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Modification Services | Yes |
| NEMA Rating | 4X Watertight, corrosion-resistant |
| Package Quantity | 1 |
| Panel Size | 39.00 x 33.00 in |
| Panel Size [Metric] | 991 x 838 mm |
| Panel Type | A42P36SS6 |
| Returnable | Y |
| Shipping Weight | 128 lb |
| Size | 42.00x36.00x12.00 in |
| Standards | UL 508A Listed, Type 3R, 4, 4X, 12, File No. E61997, cUL Listed per CSA C22.2 No 94, Type 3R, 4, 4X, 12, File No. E61997, NEMA/EEMAC Type 3R, 4, 4X, 12, 13, IEC 60529, IP66, Meets NEMA Type 3RX requirements, RoHS Complaint |
| Steel Panel | A42P36 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | 14 ga |
| Thickness [Metric] | 2 mm |
| Type | Stainless Steel Wall Mounted Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78351016714 |
| UPC 12 | 783510167141 |
| Width | 46.5000 in |
| Width [Metric] | 94.7420 cm |
| Controls and Drives; Corrosive Environments |
| 14 gauge Type 304 or 316L stainless steel bodies and doors, Seams continuously welded and ground smooth, Seamless foam-in-place gasket, Rolled lip around three sides of door , Internal 3-point latch and Type 316L stainless steel padlocking POWERGLIDE Handle , Remove door by pulling stainless steel continuous hinge pin, Data pocket is high-impact thermoplastic, Collar studs provided for mounting optional panels, Exterior hardware on Type 316L stainless steel enclosures matches enclosure Material |
| Seams continuously welded and ground smooth |
| Seamless foam in place gasket |
| Rolled lip around three sides of door |
| Internal three-point latch and type 316L stainless steel padlocking POWERGLIDE™ handle |
| Remove door by pulling stainless steel continuous hinge pin |
| Data pocket is high impact thermoplastic |
| Exterior hardware on 316L stainless steel enclosures matches enclosure material |
| Bonding provision on door |
| Rolled lip around three sides of door |
| Handle is electropolished |
| 14 ga 304 stainless steel |
| NO 4 smooth brushed finish |