nVent HOFFMAN A42H3010SSLP A4S Enclosure, 42 in L x 30 in W x 10 in D, NEMA 4X/IP66 NEMA Rating, 304 Stainless Steel
Custom_Product_Images_Illustration
SKU24703
MFGR #A42H3010SSLP
nVent HOFFMAN Enclosure, Series: A4S, 42 in Length, 30 in Width, 10 in Depth, NEMA 4X/IP66, Clamp/Continuous Hinged Cover, 27 in W x 39 in H Panel, Lock: Hasp and Staple/Padlock, Wall Mount, 304 Stainless Steel, Brushed
Application
Controls and Drives; Corrosive Environments
ARRA Compliant
C
Assemble to Order
No
Brand
nVent HOFFMAN
Buy American Compliant
C
Catalog Number
A42H3010SSLP
Clamp Quantity
8
Color
Unpainted
Conductive Steel Panel
A42P30G
Country of Origin
US
Currency
Data Pocket Size
Large
Depth
10
EU RoHS Indicator
RCP
Finish
Brushed #4
Gross Volume Per Pack
10.06
Gross Volume UOM
FC
Gross Weight Per Pack
99.0000 lb
Gross Weight per Pack Metric
44.91
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
12.0000 in
Height [Metric]
30.4800 cm
Interchangeable
No
IP Rating
IP66
Item Group
A4S
Length
31.0000 in
Length [Metric]
118.7450 cm
Manufacturer
HOFFMAN ENCLOSURES
Material
304 Stainless Steel
Modification Services
Yes
NEMA Rating
4X Watertight, corrosion-resistant
Package Quantity
1
Panel Size
39.00 x 27.00 in
Panel Size [Metric]
991 x 686 mm
Panel Type
A42P30SS6
Returnable
Y
Shipping Weight
97 lb
Size
42.00x30.00x10.00 in
Steel Panel
A42P30
Stock Status
NONSTOCK
Thickness
14 ga
Thickness [Metric]
1.98 mm
Type
Stainless Steel Wall Mounted Industrial Enclosures
Width
46.7500 in