or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU24625
MFGR #A36H3012GQRLP
Your Cost: $3,481.70/ea
nVent HOFFMAN Enclosure, Medium, Series: A17WM, 36-1/4 in Length, 30-1/4 in Width, 12 in Depth, NEMA 4X, Hinged Cover, 33 x 27 in Panel, Lock: Quick Release Latch, Wall Mount, Fiberglass, Gray
nVent HOFFMAN Enclosure, Medium, Series: A17WM, 36-1/4 in Length, 30-1/4 in Width, 12 in Depth, NEMA 4X, Hinged Cover, 33 x 27 in Panel, Lock: Quick Release Latch, Wall Mount, Fiberglass, Gray
Application Controls and Drives; Corrosive Environments ARRA Compliant C Assemble to Order No Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number A36H3012GQRLP Color Gray Conductive Panel A36P30G Country of Origin US Currency USD Depth 12 EU RoHS Indicator RCP Finish Smooth Matte G x H 37.58 x 24.00 in G x H [Metric] 955 x 610 mm Gross Volume Per Pack 12.64 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 55.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 24.95 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3926909989 Height 16.0000 in Height [Metric] 40.6400 cm Interchangeable No IP Rating IP66 Item Group A17WM Length 33.5000 in Length [Metric] 103.5050 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Fiberglass Modification Services Yes NEMA Rating 4X Watertight, corrosion-resistant Number of Latches 5 Package Quantity 1 Panel Size 33.00 x 27.00 in Panel Size [Metric] 838 x 686 mm Panel Type A36P30 Returnable Y Shipping Weight 54 lb Size 36.25x30.25x12.00 in Stock Status NONSTOCK Thickness 0.13 in Thickness [Metric] 3.3 mm Type Fiberglass and Thermoplastic Wall Mounted Industrial Enclosures UNSPSC 39121324 UPC 11 78351022660 UPC 12 78351022660 Width 40.7500 in Width [Metric] 85.0900 cm Controls and Drives; Corrosive Environments Fiberglass-reinforced Material fiberglass-reinforced material has excellent temperature and chemical resistance qualities and exhibits outstanding physical properties Type 316L stainless steel padlocking power glide handle on three-point latch versions assures security and a watertight seal while still allowing convenient access quick release latch versions feature fiberglass-reinforced polyester latches with integral type 316L stainless steel padlocking hasp Seams are sealed, no holes or knockouts Enclosure may be rotated 180 deg for left and right hinging Molded in angular sealing flange directs water away from gasket area Gasket assures watertight and dusttight seal Fiberglass material is easily punched, drilled, filed or sawed Data pocket is high impact thermoplastic Material is halogen-free Material is halogen free Standard fiberglass enclosure is gray inside and out, handle is type 316L stainless steel electropolished A full range of modification options are available for wall mount fiberglass enclosures, including variable depths to accommodate larger controls These enclosures feature padlockable polyester latches, or Hoffmans exclusive POWERGLIDE Handle with 3 point latching, for ease of access with increased security Handle is Type 316L stainless steel electropolished
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Corrosive Environments |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | A36H3012GQRLP |
| Color | Gray |
| Conductive Panel | A36P30G |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 12 |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Smooth Matte |
| G x H | 37.58 x 24.00 in |
| G x H [Metric] | 955 x 610 mm |
| Gross Volume Per Pack | 12.64 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 55.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 24.95 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3926909989 |
| Height | 16.0000 in |
| Height [Metric] | 40.6400 cm |
| Interchangeable | No |
| IP Rating | IP66 |
| Item Group | A17WM |
| Length | 33.5000 in |
| Length [Metric] | 103.5050 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Fiberglass |
| Modification Services | Yes |
| NEMA Rating | 4X Watertight, corrosion-resistant |
| Number of Latches | 5 |
| Package Quantity | 1 |
| Panel Size | 33.00 x 27.00 in |
| Panel Size [Metric] | 838 x 686 mm |
| Panel Type | A36P30 |
| Returnable | Y |
| Shipping Weight | 54 lb |
| Size | 36.25x30.25x12.00 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | 0.13 in |
| Thickness [Metric] | 3.3 mm |
| Type | Fiberglass and Thermoplastic Wall Mounted Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78351022660 |
| UPC 12 | 78351022660 |
| Width | 40.7500 in |
| Width [Metric] | 85.0900 cm |
| Controls and Drives; Corrosive Environments |
| Fiberglass-reinforced Material |
| fiberglass-reinforced material has excellent temperature and chemical resistance qualities and exhibits outstanding physical properties |
| Type 316L stainless steel padlocking power glide handle on three-point latch versions assures security and a watertight seal while still allowing convenient access |
| quick release latch versions feature fiberglass-reinforced polyester latches with integral type 316L stainless steel padlocking hasp |
| Seams are sealed, no holes or knockouts |
| Enclosure may be rotated 180 deg for left and right hinging |
| Molded in angular sealing flange directs water away from gasket area |
| Gasket assures watertight and dusttight seal |
| Fiberglass material is easily punched, drilled, filed or sawed |
| Data pocket is high impact thermoplastic |
| Material is halogen-free |
| Material is halogen free |
| Standard fiberglass enclosure is gray inside and out, handle is type 316L stainless steel electropolished |
| A full range of modification options are available for wall mount fiberglass enclosures, including variable depths to accommodate larger controls |
| These enclosures feature padlockable polyester latches, or Hoffmans exclusive POWERGLIDE Handle with 3 point latching, for ease of access with increased security |
| Handle is Type 316L stainless steel electropolished |