or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SKU24586
MFGR #A3456BAP
Your Cost: $205.49/ea
nVent HOFFMAN Blank Adapter Plate, Series: A80, For Use With: A19, CWD, A25 and A26 Enclosures, Mild Steel, Gray/White
nVent HOFFMAN Blank Adapter Plate, Series: A80, For Use With: A19, CWD, A25 and A26 Enclosures, Mild Steel, Gray/White
Application Arc Flash Safety; Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number A3456BAP Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator NEW Finish Powder Coated Gross Weight Per Pack 0.7000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.32 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 2.0320 cm Length [Metric] 25.9080 cm Returnable Y Type Other Accessories UNSPSC 39121321 UPC 11 78351021650 UPC 12 78351021650 Width [Metric] 20.3200 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Color Gray Material Mild Steel Accessory Type Mounting Accessories Assemble to Order No Color Code ANSI 61 Consist Of Adapt Plate, Blank for Cutout Gross Volume Per Pack 0.04 Gross Volume UOM FC Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Interchangeable No Item Group A80 Modification Services Yes Package Quantity 1 Standards RoHS Compliant, EU Certified Thickness 12 ga
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Arc Flash Safety; Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | A3456BAP |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.7000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.32 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 2.0320 cm |
| Length [Metric] | 25.9080 cm |
| Returnable | Y |
| Type | Other Accessories |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351021650 |
| UPC 12 | 78351021650 |
| Width [Metric] | 20.3200 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Color | Gray |
| Material | Mild Steel |
| Accessory Type | Mounting Accessories |
| Assemble to Order | No |
| Color Code | ANSI 61 |
| Consist Of | Adapt Plate, Blank for Cutout |
| Gross Volume Per Pack | 0.04 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Interchangeable | No |
| Item Group | A80 |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |
| Standards | RoHS Compliant, EU Certified |
| Thickness | 12 ga |