or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU257004
MFGR #A30H2412GQRLP
Your Cost: $2,532.89/ea
nVent HOFFMAN Enclosure, Medium, Series: A17WM, 30-1/4 in Length, 24-1/4 in Width, 12 in Depth, NEMA 4X, Hinged Cover, 27 x 21 in Panel, Lock: Quick Release Latch, Wall Mount, Fiberglass, Gray
nVent HOFFMAN Enclosure, Medium, Series: A17WM, 30-1/4 in Length, 24-1/4 in Width, 12 in Depth, NEMA 4X, Hinged Cover, 27 x 21 in Panel, Lock: Quick Release Latch, Wall Mount, Fiberglass, Gray
Application Controls and Drives; Corrosive Environments ARRA Compliant C Assemble to Order No Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number A30H2412GQRLP Color Gray Conductive Panel A30P24G Country of Origin US Currency USD Depth 12 EU RoHS Indicator RCP Finish Smooth Matte G x H 31.95 x 18.00 in G x H [Metric] 812 x 457 mm Gross Volume Per Pack 9.06 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 40.6000 lb Gross Weight per Pack Metric 18.42 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3926909989 Height 16.0000 in Height [Metric] 40.6400 cm Interchangeable No IP Rating IP66 Item Group A17WM Length 27.7500 in Length [Metric] 89.5350 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Fiberglass Modification Services Yes NEMA Rating 4X Watertight, corrosion-resistant Number of Latches 5 Package Quantity 1 Panel Size 27.00 x 21.00 in Panel Size [Metric] 686 x 533 mm Panel Type A30P24 Returnable Y Shipping Weight 39 lb Size 30.25x24.25x12.00 in Stock Status NONSTOCK Thickness 0.14 in Thickness [Metric] 3.6 mm Type Fiberglass and Thermoplastic Wall Mounted Industrial Enclosures UNSPSC 39121324 UPC 11 78351029570 UPC 12 783510295707 Width 35.2500 in Width [Metric] 70.4850 cm Controls and Drives; Corrosive Environments Fiberglass-reinforced Material Type 316L stainless steel padlocking power glide handle on three-point latch versions assures security and a watertight seal while still allowing convenient access quick release latch versions feature fiberglass-reinforced polyester latches with integral type 316L stainless steel padlocking hasp Seams are sealed, no holes or knockouts Enclosure may be rotated 180 deg for left and right hinging Molded in angular sealing flange directs water away from gasket area Gasket assures watertight and dusttight seal Fiberglass material is easily punched, drilled, filed or sawed Data pocket is high impact thermoplastic Material is halogen-free Material is halogen free Standard fiberglass enclosure is gray inside and out, handle is type 316L stainless steel electropolished A full range of modification options are available for wall mount fiberglass enclosures, including variable depths to accommodate larger controls These enclosures feature padlockable polyester latches, or Hoffmans exclusive POWERGLIDE Handle with 3 point latching, for ease of access with increased security Handle is Type 316L stainless steel electropolished
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Corrosive Environments |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | A30H2412GQRLP |
| Color | Gray |
| Conductive Panel | A30P24G |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 12 |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Smooth Matte |
| G x H | 31.95 x 18.00 in |
| G x H [Metric] | 812 x 457 mm |
| Gross Volume Per Pack | 9.06 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 40.6000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 18.42 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3926909989 |
| Height | 16.0000 in |
| Height [Metric] | 40.6400 cm |
| Interchangeable | No |
| IP Rating | IP66 |
| Item Group | A17WM |
| Length | 27.7500 in |
| Length [Metric] | 89.5350 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Fiberglass |
| Modification Services | Yes |
| NEMA Rating | 4X Watertight, corrosion-resistant |
| Number of Latches | 5 |
| Package Quantity | 1 |
| Panel Size | 27.00 x 21.00 in |
| Panel Size [Metric] | 686 x 533 mm |
| Panel Type | A30P24 |
| Returnable | Y |
| Shipping Weight | 39 lb |
| Size | 30.25x24.25x12.00 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | 0.14 in |
| Thickness [Metric] | 3.6 mm |
| Type | Fiberglass and Thermoplastic Wall Mounted Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78351029570 |
| UPC 12 | 783510295707 |
| Width | 35.2500 in |
| Width [Metric] | 70.4850 cm |
| Controls and Drives; Corrosive Environments |
| Fiberglass-reinforced Material |
| Type 316L stainless steel padlocking power glide handle on three-point latch versions assures security and a watertight seal while still allowing convenient access |
| quick release latch versions feature fiberglass-reinforced polyester latches with integral type 316L stainless steel padlocking hasp |
| Seams are sealed, no holes or knockouts |
| Enclosure may be rotated 180 deg for left and right hinging |
| Molded in angular sealing flange directs water away from gasket area |
| Gasket assures watertight and dusttight seal |
| Fiberglass material is easily punched, drilled, filed or sawed |
| Data pocket is high impact thermoplastic |
| Material is halogen-free |
| Material is halogen free |
| Standard fiberglass enclosure is gray inside and out, handle is type 316L stainless steel electropolished |
| A full range of modification options are available for wall mount fiberglass enclosures, including variable depths to accommodate larger controls |
| These enclosures feature padlockable polyester latches, or Hoffmans exclusive POWERGLIDE Handle with 3 point latching, for ease of access with increased security |
| Handle is Type 316L stainless steel electropolished |