or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU90939
MFGR #A24R2410HCR
Your Cost: $767.15/ea
nVent HOFFMAN Enclosure, Medium, Series: A3M, 24 in Length, 24 in Width, 10 in Depth, NEMA 3R/IP32, Hinged Cover, 21 in W x 21 in H Panel, Lock: Hasp and Staple/Padlock, Wall Mount, Steel, Galvanized/Powder Coated, Gray
nVent HOFFMAN Enclosure, Medium, Series: A3M, 24 in Length, 24 in Width, 10 in Depth, NEMA 3R/IP32, Hinged Cover, 21 in W x 21 in H Panel, Lock: Hasp and Staple/Padlock, Wall Mount, Steel, Galvanized/Powder Coated, Gray
Application Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number A24R2410HCR Color Gray Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Finish Galvanized Gross Weight Per Pack 55.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 10.43 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 25.4000 cm Length [Metric] 60.9600 cm Returnable Y Standards UL 50, 50E Listed, Type 3R, File No. E27567, cUL Listed per CSA C22.2 No 94, Type 3R File No. E27567, NEMA/EEMAC Type 3R, IEC 60529, RoHS Complaint Type Wall-Mounted / Pad-Mounted Enclosures UNSPSC 39121324 UPC 11 78351049279 UPC 12 78351049279 Width [Metric] 60.9600 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel NEMA Rating 3R Weather-resistant, except dust Aluminum Panel A24P24AL Assemble to Order No Color Code ANSI 61 Gross Volume Per Pack 3.33 Gross Volume UOM FC Harmonization Tariff Schedule Code 8538100000 Interchangeable No IP Rating IP32 Item Group A3M Modification Services Yes Package Quantity 1 Panel Type A24P24 Perforated Panel A24P24PP
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | A24R2410HCR |
| Color | Gray |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Galvanized |
| Gross Weight Per Pack | 55.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 10.43 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 25.4000 cm |
| Length [Metric] | 60.9600 cm |
| Returnable | Y |
| Standards | UL 50, 50E Listed, Type 3R, File No. E27567, cUL Listed per CSA C22.2 No 94, Type 3R File No. E27567, NEMA/EEMAC Type 3R, IEC 60529, RoHS Complaint |
| Type | Wall-Mounted / Pad-Mounted Enclosures |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78351049279 |
| UPC 12 | 78351049279 |
| Width [Metric] | 60.9600 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| NEMA Rating | 3R Weather-resistant, except dust |
| Aluminum Panel | A24P24AL |
| Assemble to Order | No |
| Color Code | ANSI 61 |
| Gross Volume Per Pack | 3.33 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538100000 |
| Interchangeable | No |
| IP Rating | IP32 |
| Item Group | A3M |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |
| Panel Type | A24P24 |
| Perforated Panel | A24P24PP |