or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU889494
MFGR #A24H24BLP3PT
Your Cost: $1,209.06/ea
nVent HOFFMAN Enclosure, Series: A4W3, 24 in Length, 24 in Width, 8 in Depth, NEMA 4/IP66, Continuous Hinged Cover, 21 in W x 21 in H Panel, Lock: 3-Point Latch/Padlock Handle, Wall Mount, Steel, Gray
nVent HOFFMAN Enclosure, Series: A4W3, 24 in Length, 24 in Width, 8 in Depth, NEMA 4/IP66, Continuous Hinged Cover, 21 in W x 21 in H Panel, Lock: 3-Point Latch/Padlock Handle, Wall Mount, Steel, Gray
Application Controls and Drives ARRA Compliant C Assemble to Order No Buy American Compliant C Catalog Number A24H24BLP3PT Color Gray Conductive Panel A24P24G Country of Origin US Currency USD Data Pocket Size Small EU RoHS Indicator RCP Exterior Color Gray Exterior Color Code ANSI 61 Finish Powder Coat Gross Volume Per Pack 5.40 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 47.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 21.32 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538100000 Height [Metric] 32.3850 cm Interchangeable No Interior Color White Item Group A4W3 Length [Metric] 73.6600 cm Modification Services No Package Quantity 1 Panel Size 21.00 x 21.00 in Panel Size [Metric] 533 x 533 mm Panel Type A24P24 Product Type Disconnect Returnable Y Shipping Weight 47 lb Size 24.00 x24.00 x8.00 in Standards UL 508A, File No. E61997, cUL Listed per CSA C22.2 No. 94, File No. E61997, CSA File No. 42186, IEC 60529, RoHS Complaint Thickness 14 ga Thickness [Metric] 1.9 mm Type Mild Steel Wall Mounted Industrial Enclosures UNSPSC 39121324 UPC 11 78351027908 UPC 12 783510279080 Width [Metric] 64.1350 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Depth 8 Height 12.7500 in Length 25.2500 in Material Mild Steel NEMA Rating 12 Indoor, dust-resistant Width 29.0000 in Controls and Drives Internal three-point latch and padlocking POWERGLIDE™ handle for quick, secure access Seamless foam in place gasket ensures a continuous seal 90 deg body flange opening channels away liquids External, welded on mounting feet for easy installation Continuous hinge provides strength and ruggedness Removable heavy gauge stainless steel continuous hinge pin Seams continuously welded and ground smooth These time tested, 1-door enclosures feature Hoffman exclusive padlocking POWERGLIDE™ handle with three-point latching for quick and convenient access
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | A24H24BLP3PT |
| Color | Gray |
| Conductive Panel | A24P24G |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Data Pocket Size | Small |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Exterior Color | Gray |
| Exterior Color Code | ANSI 61 |
| Finish | Powder Coat |
| Gross Volume Per Pack | 5.40 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 47.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 21.32 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538100000 |
| Height [Metric] | 32.3850 cm |
| Interchangeable | No |
| Interior Color | White |
| Item Group | A4W3 |
| Length [Metric] | 73.6600 cm |
| Modification Services | No |
| Package Quantity | 1 |
| Panel Size | 21.00 x 21.00 in |
| Panel Size [Metric] | 533 x 533 mm |
| Panel Type | A24P24 |
| Product Type | Disconnect |
| Returnable | Y |
| Shipping Weight | 47 lb |
| Size | 24.00 x24.00 x8.00 in |
| Standards | UL 508A, File No. E61997, cUL Listed per CSA C22.2 No. 94, File No. E61997, CSA File No. 42186, IEC 60529, RoHS Complaint |
| Thickness | 14 ga |
| Thickness [Metric] | 1.9 mm |
| Type | Mild Steel Wall Mounted Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78351027908 |
| UPC 12 | 783510279080 |
| Width [Metric] | 64.1350 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Depth | 8 |
| Height | 12.7500 in |
| Length | 25.2500 in |
| Material | Mild Steel |
| NEMA Rating | 12 Indoor, dust-resistant |
| Width | 29.0000 in |
| Controls and Drives |
| Internal three-point latch and padlocking POWERGLIDE™ handle for quick, secure access |
| Seamless foam in place gasket ensures a continuous seal |
| 90 deg body flange opening channels away liquids |
| External, welded on mounting feet for easy installation |
| Continuous hinge provides strength and ruggedness |
| Removable heavy gauge stainless steel continuous hinge pin |
| Seams continuously welded and ground smooth |
| These time tested, 1-door enclosures feature Hoffman exclusive padlocking POWERGLIDE™ handle with three-point latching for quick and convenient access |