or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU337566
MFGR #A24H2412SS6LP
Your Cost: $3,809.69/ea
nVent HOFFMAN Enclosure, Series: A4S, 24 in Length, 24 in Width, 12 in Depth, NEMA 4X/IP66, Clamp/Continuous Hinged Cover, 21 in W x 21 in H Panel, Lock: Hasp and Staple/Padlock, Wall Mount, 316L Stainless Steel, Brushed
nVent HOFFMAN Enclosure, Series: A4S, 24 in Length, 24 in Width, 12 in Depth, NEMA 4X/IP66, Clamp/Continuous Hinged Cover, 21 in W x 21 in H Panel, Lock: Hasp and Staple/Padlock, Wall Mount, 316L Stainless Steel, Brushed
Application Controls and Drives; Corrosive Environments ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number A24H2412SS6LP Color Unpainted Country of Origin US Currency USD Depth 12 EU RoHS Indicator RCP Finish Brushed #4 Gross Volume Per Pack 6.18 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 58.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 26.31 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538100000 Height 14.3000 in Height [Metric] 36.3220 cm Item Group A4S Length 25.5000 in Length [Metric] 74.4220 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material 316 Stainless Steel NEMA Rating 4X Watertight, corrosion-resistant Returnable Y Size 24.00x24.00x12.00 in Stock Status NONSTOCK Sub Brand Hoffman Type Stainless Steel Wall Mounted Industrial Enclosures UNSPSC 39121324 UPC 11 78351083770 UPC 12 78351083770 Width 29.3000 in Width [Metric] 64.7700 cm Controls and Drives; Corrosive Environments 14 gauge Type 304 or Type 316L stainless steel bodies and doors, Seams continuously welded and ground smooth , Seamless foam-in-place gasket, Rolled lip around three sides of door, Stainless steel door clA assembly , Hasp and staple for padlocking, Door removed by pulling stainless steel continuous hinge pin , Data pocket is high-impact thermoplastic, Collar studs provided for mounting optional panels, Exterior hardware on Type 316L stainless steel enclosures matches enclosure Material Seams continuously welded and ground smooth Seamless foam in place gasket Rolled lip around three sides of door Stainless steel door clamp assembly Hasp and staple is provided for padlocking Door removed by pulling stainless steel continuous hinge pin Data pocket is high impact thermoplastic Exterior hardware on 316L stainless steel enclosures matches enclosure material Bonding provision on door, grounding stud on body Exterior hardware on type 316L stainless steel enclosures matches enclosure material Bonding provision on door, grounding stud on body This enclosures seamless foam-in-place gasket and screw-down clamps provide a secure seal against contaminants 14 ga 316L stainless steel NO 4 smooth brushed finish
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Corrosive Environments |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | A24H2412SS6LP |
| Color | Unpainted |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 12 |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Brushed #4 |
| Gross Volume Per Pack | 6.18 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 58.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 26.31 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538100000 |
| Height | 14.3000 in |
| Height [Metric] | 36.3220 cm |
| Item Group | A4S |
| Length | 25.5000 in |
| Length [Metric] | 74.4220 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | 316 Stainless Steel |
| NEMA Rating | 4X Watertight, corrosion-resistant |
| Returnable | Y |
| Size | 24.00x24.00x12.00 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Hoffman |
| Type | Stainless Steel Wall Mounted Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78351083770 |
| UPC 12 | 78351083770 |
| Width | 29.3000 in |
| Width [Metric] | 64.7700 cm |
| Controls and Drives; Corrosive Environments |
| 14 gauge Type 304 or Type 316L stainless steel bodies and doors, Seams continuously welded and ground smooth , Seamless foam-in-place gasket, Rolled lip around three sides of door, Stainless steel door clA assembly , Hasp and staple for padlocking, Door removed by pulling stainless steel continuous hinge pin , Data pocket is high-impact thermoplastic, Collar studs provided for mounting optional panels, Exterior hardware on Type 316L stainless steel enclosures matches enclosure Material |
| Seams continuously welded and ground smooth |
| Seamless foam in place gasket |
| Rolled lip around three sides of door |
| Stainless steel door clamp assembly |
| Hasp and staple is provided for padlocking |
| Door removed by pulling stainless steel continuous hinge pin |
| Data pocket is high impact thermoplastic |
| Exterior hardware on 316L stainless steel enclosures matches enclosure material |
| Bonding provision on door, grounding stud on body |
| Exterior hardware on type 316L stainless steel enclosures matches enclosure material |
| Bonding provision on door, grounding stud on body |
| This enclosures seamless foam-in-place gasket and screw-down clamps provide a secure seal against contaminants |
| 14 ga 316L stainless steel |
| NO 4 smooth brushed finish |