or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU24700
MFGR #A24H2010SSLP
Your Cost: $2,690.51/ea
nVent HOFFMAN Enclosure, Series: A4S, 24 in Length, 20 in Width, 10 in Depth, NEMA 4X/IP66, Clamp/Continuous Hinged Cover, 17 in W x 21 in H Panel, Lock: Hasp and Staple/Padlock, Wall Mount, 304 Stainless Steel, Brushed
nVent HOFFMAN Enclosure, Series: A4S, 24 in Length, 20 in Width, 10 in Depth, NEMA 4X/IP66, Clamp/Continuous Hinged Cover, 17 in W x 21 in H Panel, Lock: Hasp and Staple/Padlock, Wall Mount, 304 Stainless Steel, Brushed
Application Controls and Drives; Corrosive Environments ARRA Compliant C Assemble to Order No Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number A24H2010SSLP Clamp Quantity 5 Color Unpainted Conductive Steel Panel A24P20G Country of Origin US Currency USD Data Pocket Size Small Depth 10 EU RoHS Indicator RCP Finish Brushed #4 Gross Volume Per Pack 4.21 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 46.1000 lb Gross Weight per Pack Metric 20.91 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538100000 Height 12.0000 in Height [Metric] 30.4800 cm Interchangeable No IP Rating IP66 Item Group A4S Length 21.1000 in Length [Metric] 73.0250 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material 304 Stainless Steel Modification Services Yes NEMA Rating 4X Watertight, corrosion-resistant Package Quantity 1 Panel Size 21.00 x 17.00 in Panel Size [Metric] 533 x 432 mm Panel Type A24P20SS6 Returnable Y Shipping Weight 47 lb Size 24.00x20.00x10.00 in Steel Panel A24P20 Stock Status NONSTOCK Thickness 14 ga Thickness [Metric] 1.98 mm Type Stainless Steel Wall Mounted Industrial Enclosures UNSPSC 39121324 UPC 11 78351024160 UPC 12 783510241605 Width 28.7500 in Width [Metric] 53.5940 cm Controls and Drives; Corrosive Environments 14 gauge Type 304 or Type 316L stainless steel bodies and doors, Seams continuously welded and ground smooth , Seamless foam-in-place gasket, Rolled lip around three sides of door, Stainless steel door clA assembly , Hasp and staple for padlocking, Door removed by pulling stainless steel continuous hinge pin , Data pocket is high-impact thermoplastic, Collar studs provided for mounting optional panels, Exterior hardware on Type 316L stainless steel enclosures matches enclosure Material Seams continuously welded and ground smooth Seamless foam in place gasket Rolled lip around three sides of door Stainless steel door clamp assembly Hasp and staple is provided for padlocking Door removed by pulling stainless steel continuous hinge pin Data pocket is high impact thermoplastic Exterior hardware on 316L stainless steel enclosures matches enclosure material Bonding provision on door, grounding stud on body Bonding provision on door, grounding stud on body This enclosures seamless foam-in-place gasket and screw-down clamps provide a secure seal against contaminants 14 ga 304 stainless steel NO 4 smooth brushed finish
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Corrosive Environments |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | A24H2010SSLP |
| Clamp Quantity | 5 |
| Color | Unpainted |
| Conductive Steel Panel | A24P20G |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Data Pocket Size | Small |
| Depth | 10 |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Brushed #4 |
| Gross Volume Per Pack | 4.21 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 46.1000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 20.91 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538100000 |
| Height | 12.0000 in |
| Height [Metric] | 30.4800 cm |
| Interchangeable | No |
| IP Rating | IP66 |
| Item Group | A4S |
| Length | 21.1000 in |
| Length [Metric] | 73.0250 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Modification Services | Yes |
| NEMA Rating | 4X Watertight, corrosion-resistant |
| Package Quantity | 1 |
| Panel Size | 21.00 x 17.00 in |
| Panel Size [Metric] | 533 x 432 mm |
| Panel Type | A24P20SS6 |
| Returnable | Y |
| Shipping Weight | 47 lb |
| Size | 24.00x20.00x10.00 in |
| Steel Panel | A24P20 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | 14 ga |
| Thickness [Metric] | 1.98 mm |
| Type | Stainless Steel Wall Mounted Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78351024160 |
| UPC 12 | 783510241605 |
| Width | 28.7500 in |
| Width [Metric] | 53.5940 cm |
| Controls and Drives; Corrosive Environments |
| 14 gauge Type 304 or Type 316L stainless steel bodies and doors, Seams continuously welded and ground smooth , Seamless foam-in-place gasket, Rolled lip around three sides of door, Stainless steel door clA assembly , Hasp and staple for padlocking, Door removed by pulling stainless steel continuous hinge pin , Data pocket is high-impact thermoplastic, Collar studs provided for mounting optional panels, Exterior hardware on Type 316L stainless steel enclosures matches enclosure Material |
| Seams continuously welded and ground smooth |
| Seamless foam in place gasket |
| Rolled lip around three sides of door |
| Stainless steel door clamp assembly |
| Hasp and staple is provided for padlocking |
| Door removed by pulling stainless steel continuous hinge pin |
| Data pocket is high impact thermoplastic |
| Exterior hardware on 316L stainless steel enclosures matches enclosure material |
| Bonding provision on door, grounding stud on body |
| Bonding provision on door, grounding stud on body |
| This enclosures seamless foam-in-place gasket and screw-down clamps provide a secure seal against contaminants |
| 14 ga 304 stainless steel |
| NO 4 smooth brushed finish |