nVent HOFFMAN A20H20ALP A4 Series 1-Door Enclosure, 20 in L x 20 in W x 6 in D, NEMA 4/IP66 NEMA Rating, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
SKU24716
MFGR #A20H20ALP
nVent HOFFMAN Enclosure, 1-Door, Series: A4 Series, 20 in Length, 20 in Width, 6 in Depth, NEMA 4/IP66, Clamp/Continuous Hinged Cover, 17 in W x 17 in H Panel, Lock: Hasp and Staple/Padlock, Wall Mount, Steel, Polyester Powder Painted, Gray
Application
Controls and Drives
ARRA Compliant
C
Brand
nVent HOFFMAN
Buy American Compliant
C
Catalog Number
A20H20ALP
Color
Gray
Country of Origin
US
Currency
Depth
6
EU RoHS Indicator
RCP
Finish
Powder Coat
Gross Volume Per Pack
2.51
Gross Volume UOM
FC
Gross Weight Per Pack
31.0000 lb
Gross Weight per Pack Metric
14.06
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
8.2500 in
Height [Metric]
20.9550 cm
Item Group
A4
Length
21.0000 in
Length [Metric]
63.5000 cm
Manufacturer
HOFFMAN ENCLOSURES
Material
Mild Steel
NEMA Rating
12 Indoor, dust-resistant
Returnable
Y
Size
20.00x20.00x6.00 in
Stock Status
NONSTOCK
Type
Mild Steel Wall Mounted Industrial Enclosures
Width
25.0000 in