or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN A20H16BLP A4 Series 1-Door Enclosure, 20 in L x 16 in W x 8 in D, NEMA 4/IP66 NEMA Rating, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
nVent HOFFMAN A20H16BLP A4 Series 1-Door Enclosure, 20 in L x 16 in W x 8 in D, NEMA 4/IP66 NEMA Rating, Steel
SKU24721
MFGR #A20H16BLP
Your Cost: $1,023.58/ea
nVent HOFFMAN Enclosure, 1-Door, Series: A4 Series, 20 in Length, 16 in Width, 8 in Depth, NEMA 4/IP66, Clamp/Continuous Hinged Cover, 13 in W x 17 in H Panel, Lock: Hasp and Staple/Padlock, Wall Mount, Steel, Polyester Powder Painted, Gray
nVent HOFFMAN Enclosure, 1-Door, Series: A4 Series, 20 in Length, 16 in Width, 8 in Depth, NEMA 4/IP66, Clamp/Continuous Hinged Cover, 13 in W x 17 in H Panel, Lock: Hasp and Staple/Padlock, Wall Mount, Steel, Polyester Powder Painted, Gray
Application Controls and Drives ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number A20H16BLP Color Gray Country of Origin US Currency USD Depth 8 EU RoHS Indicator RCP Finish Powder Coat Gross Volume Per Pack 2.50 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 29.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 13.15 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 10.0000 in Height [Metric] 25.4000 cm Item Group A4 Length 17.2500 in Length [Metric] 63.5000 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel NEMA Rating 12 Indoor, dust-resistant Returnable Y Size 20.00x16.00x8.00 in Stock Status NONSTOCK Type Mild Steel Wall Mounted Industrial Enclosures UNSPSC 39121324 UPC 11 78351024420 UPC 12 78351024420 Width 25.0000 in Width [Metric] 43.8150 cm Controls and Drives 16 or 14 gauge steel, Seams continuously welded and ground smooth, External welded-on mounting brackets for easy installation, Formed external flanges around all sides of enclosure opening, Stainless steel screw-down clAs on three sides of door, Removable heavy gauge stainless steel continuous hinge pin, Removable door with continuous hinge for strength and ruggedness, Hasp and staple for padlocking, Data pocket is high-impact thermoplastic, Collar studs for mounting optional panels, Bonding provision on door, Oil-resistant gasket Seams continuously welded and ground smooth External wall mounting brackets for easy installation Formed external flanges around all sides of enclosure opening Stainless steel door clamps on three sides of door Removable heavy gauge stainless steel continuous hinge pin Removable door with continuous hinge for strength and ruggedness Hasp and staple is provided for padlocking Data pocket is high impact thermoplastic Bonding provision on door Seamless foam in place gasket Seamless foam-in-place gasket Collar studs for mounting optional panel Bonding provision on door Oil resistant gasket
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | A20H16BLP |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 8 |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Powder Coat |
| Gross Volume Per Pack | 2.50 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 29.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 13.15 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 10.0000 in |
| Height [Metric] | 25.4000 cm |
| Item Group | A4 |
| Length | 17.2500 in |
| Length [Metric] | 63.5000 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| NEMA Rating | 12 Indoor, dust-resistant |
| Returnable | Y |
| Size | 20.00x16.00x8.00 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Mild Steel Wall Mounted Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78351024420 |
| UPC 12 | 78351024420 |
| Width | 25.0000 in |
| Width [Metric] | 43.8150 cm |
| Controls and Drives |
| 16 or 14 gauge steel, Seams continuously welded and ground smooth, External welded-on mounting brackets for easy installation, Formed external flanges around all sides of enclosure opening, Stainless steel screw-down clAs on three sides of door, Removable heavy gauge stainless steel continuous hinge pin, Removable door with continuous hinge for strength and ruggedness, Hasp and staple for padlocking, Data pocket is high-impact thermoplastic, Collar studs for mounting optional panels, Bonding provision on door, Oil-resistant gasket |
| Seams continuously welded and ground smooth |
| External wall mounting brackets for easy installation |
| Formed external flanges around all sides of enclosure opening |
| Stainless steel door clamps on three sides of door |
| Removable heavy gauge stainless steel continuous hinge pin |
| Removable door with continuous hinge for strength and ruggedness |
| Hasp and staple is provided for padlocking |
| Data pocket is high impact thermoplastic |
| Bonding provision on door |
| Seamless foam in place gasket |
| Seamless foam-in-place gasket |
| Collar studs for mounting optional panel |
| Bonding provision on door |
| Oil resistant gasket |