or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU320181
MFGR #A16H1206ALLP
Your Cost: $1,371.92/ea
nVent HOFFMAN Enclosure, Series: A4A, 16 in Length, 12 in Width, 6 in Depth, NEMA 4X/IP66, Clamp/Continuous Hinged Cover, 9 in W x 13 in H Panel, Lock: Hasp and Staple/Padlock, Wall Mount, Aluminum, Unpainted
nVent HOFFMAN Enclosure, Series: A4A, 16 in Length, 12 in Width, 6 in Depth, NEMA 4X/IP66, Clamp/Continuous Hinged Cover, 9 in W x 13 in H Panel, Lock: Hasp and Staple/Padlock, Wall Mount, Aluminum, Unpainted
Application Controls and Drives; Corrosive Environments ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number A16H1206ALLP Color Unpainted Country of Origin MX Currency USD Depth 6 EU RoHS Indicator NEW Finish Brushed Gross Volume Per Pack 1.12 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 10.6000 lb Gross Weight per Pack Metric 4.81 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538100000 Height 7.7500 in Height [Metric] 19.6850 cm Item Group A4A Length 12.7500 in Length [Metric] 49.5300 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Aluminum NEMA Rating 4X Watertight, corrosion-resistant Returnable Y Size 16.00x12.00x6.00 in Stock Status NONSTOCK Type Aluminum Wall Mounted Industrial Enclosures UNSPSC 39121324 UPC 11 78351027260 UPC 12 783510272609 Width 19.5000 in Width [Metric] 32.3850 cm Controls and Drives; Corrosive Environments Type 5052 H-32 aluminum, Seams continuously welded and ground smooth, Rolled lip around three sides of door and all sides of enclosure opening, Stainless steel door clA assemblies, Door is easily removed by pulling stainless steel continuous hinge pin , Data pocket is high-impact thermoplastic, Hasp and staple for padlocking, Panel screws are plated, Tapped pads provided for mounting optional panels, Oil-resistant gasket Seams continuously welded and ground smooth Rolled lip around three sides of door and all sides of enclosure opening Stainless steel door clamp assembly Door is easily removed by pulling stainless steel continuous hinge pin Data pocket is high impact thermoplastic Panel screws are plated Oil-resistant gasket Oil-resistant gasket Oil resistant gasket Door fronts have smooth brushed finish
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Corrosive Environments |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | A16H1206ALLP |
| Color | Unpainted |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Depth | 6 |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Brushed |
| Gross Volume Per Pack | 1.12 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 10.6000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 4.81 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538100000 |
| Height | 7.7500 in |
| Height [Metric] | 19.6850 cm |
| Item Group | A4A |
| Length | 12.7500 in |
| Length [Metric] | 49.5300 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Aluminum |
| NEMA Rating | 4X Watertight, corrosion-resistant |
| Returnable | Y |
| Size | 16.00x12.00x6.00 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Aluminum Wall Mounted Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78351027260 |
| UPC 12 | 783510272609 |
| Width | 19.5000 in |
| Width [Metric] | 32.3850 cm |
| Controls and Drives; Corrosive Environments |
| Type 5052 H-32 aluminum, Seams continuously welded and ground smooth, Rolled lip around three sides of door and all sides of enclosure opening, Stainless steel door clA assemblies, Door is easily removed by pulling stainless steel continuous hinge pin , Data pocket is high-impact thermoplastic, Hasp and staple for padlocking, Panel screws are plated, Tapped pads provided for mounting optional panels, Oil-resistant gasket |
| Seams continuously welded and ground smooth |
| Rolled lip around three sides of door and all sides of enclosure opening |
| Stainless steel door clamp assembly |
| Door is easily removed by pulling stainless steel continuous hinge pin |
| Data pocket is high impact thermoplastic |
| Panel screws are plated |
| Oil-resistant gasket |
| Oil-resistant gasket |
| Oil resistant gasket |
| Door fronts have smooth brushed finish |