or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU25488
MFGR #A1614CHNFSS
Your Cost: $1,408.32/ea
nVent HOFFMAN Junction Box, Series: A51S, 16 in Height, 14 in Width, 6 in Depth, NEMA 4X/IP66 NEMA Rating, Continuous Hinged/Screw Clamp Cover, 14.75 x 12.88 in Panel, Wall Mounting, 304 Stainless Steel, #4 Smooth Brushed, Gray
nVent HOFFMAN Junction Box, Series: A51S, 16 in Height, 14 in Width, 6 in Depth, NEMA 4X/IP66 NEMA Rating, Continuous Hinged/Screw Clamp Cover, 14.75 x 12.88 in Panel, Wall Mounting, 304 Stainless Steel, #4 Smooth Brushed, Gray
Application Controls and Drives; Corrosive Environments ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number A1614CHNFSS Color Unpainted Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Finish Brushed #4 Gross Weight Per Pack 18.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 8.39 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 17.5260 cm Length [Metric] 44.7040 cm Mounting 16.75 x 12.00 Returnable Y Type Stainless Steel Industrial Terminal and Junction Boxes UNSPSC 39121303 UPC 11 78351056310 UPC 12 78351056310 Width [Metric] 39.3700 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material 304 Stainless Steel NEMA Rating 4X Watertight Assemble to Order No Conductive Panel A16P14G Gross Volume Per Pack 1.09 Gross Volume UOM FC Harmonization Tariff Schedule Code 8538100000 Interchangeable No IP Rating IP66 Item Group A51S Modification Services Yes Overall Dimensions 17.50 x 14.94 Package Quantity 1 Steel Panel A16P14
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Corrosive Environments |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | A1614CHNFSS |
| Color | Unpainted |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Brushed #4 |
| Gross Weight Per Pack | 18.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 8.39 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 17.5260 cm |
| Length [Metric] | 44.7040 cm |
| Mounting | 16.75 x 12.00 |
| Returnable | Y |
| Type | Stainless Steel Industrial Terminal and Junction Boxes |
| UNSPSC | 39121303 |
| UPC 11 | 78351056310 |
| UPC 12 | 78351056310 |
| Width [Metric] | 39.3700 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | 304 Stainless Steel |
| NEMA Rating | 4X Watertight |
| Assemble to Order | No |
| Conductive Panel | A16P14G |
| Gross Volume Per Pack | 1.09 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538100000 |
| Interchangeable | No |
| IP Rating | IP66 |
| Item Group | A51S |
| Modification Services | Yes |
| Overall Dimensions | 17.50 x 14.94 |
| Package Quantity | 1 |
| Steel Panel | A16P14 |