or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN A16148CHNF Junction Box, 16 in H x 14 in W x 8 in D, Continuous Hinged/Screw Clamp Cover, NEMA 4/IP66 NEMA Rating, Mild Steel
Custom_Product_Images_Illustration
nVent HOFFMAN A16148CHNF Junction Box, 16 in H x 14 in W x 8 in D, Continuous Hinged/Screw Clamp Cover, NEMA 4/IP66 NEMA Rating, Mild Steel
SKU1125471
MFGR #A16148CHNF
$/ea
nVent HOFFMAN Junction Box, Series: A51NF, 16 in Height, 14 in Width, 8 in Depth, NEMA 4/IP66 NEMA Rating, Continuous Hinged/Screw Clamp Cover, 14.75 x 12.88 in Panel, Wall Mounting, Mild Steel, Polyester Powder Painted, Gray
nVent HOFFMAN Junction Box, Series: A51NF, 16 in Height, 14 in Width, 8 in Depth, NEMA 4/IP66 NEMA Rating, Continuous Hinged/Screw Clamp Cover, 14.75 x 12.88 in Panel, Wall Mounting, Mild Steel, Polyester Powder Painted, Gray
Application Controls and Drives ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number A16148CHNF Color Gray Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Gross Volume Per Pack 1.04 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 24.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 10.89 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538100000 Height [Metric] 20.3200 cm Item Group A51NF Length 14.0000 in Length [Metric] 40.6400 cm Returnable Y Size 16.00x14.00x8.00 in Type Mild Steel Industrial Terminal and Junction Boxes UNSPSC 39121303 UPC 11 78351029252 UPC 12 78351029252 Width [Metric] 35.5600 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Depth 8 Height 8.0000 in Material Mild Steel NEMA Rating 12 Indoor, dust-resistant Width 16.0000 in Controls and Drives Seams continuously welded and ground smooth Stainless steel screw-down clamps on three sides of door Stainless steel hinge pin Oil-resistant gasket Weldnuts provided for mounting optional panels and terminal block kits in size 6 x 4 in (152 x 102 mm) and larger Bonding provision on door External welded on mounting brackets for easy installation
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | A16148CHNF |
| Color | Gray |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Gross Volume Per Pack | 1.04 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 24.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 10.89 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538100000 |
| Height [Metric] | 20.3200 cm |
| Item Group | A51NF |
| Length | 14.0000 in |
| Length [Metric] | 40.6400 cm |
| Returnable | Y |
| Size | 16.00x14.00x8.00 in |
| Type | Mild Steel Industrial Terminal and Junction Boxes |
| UNSPSC | 39121303 |
| UPC 11 | 78351029252 |
| UPC 12 | 78351029252 |
| Width [Metric] | 35.5600 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Depth | 8 |
| Height | 8.0000 in |
| Material | Mild Steel |
| NEMA Rating | 12 Indoor, dust-resistant |
| Width | 16.0000 in |
| Controls and Drives |
| Seams continuously welded and ground smooth |
| Stainless steel screw-down clamps on three sides of door |
| Stainless steel hinge pin |
| Oil-resistant gasket |
| Weldnuts provided for mounting optional panels and terminal block kits in size 6 x 4 in (152 x 102 mm) and larger |
| Bonding provision on door |
| External welded on mounting brackets for easy installation |