or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU24956
MFGR #A14128CHSCFG
Your Cost: $261.40/ea
nVent HOFFMAN Enclosure, Series: A48, 14 in Height, 12 in Width, 8 in Depth, NEMA 4X/IP66 NEMA Rating, Continuous Hinged/Screw Cover, 12.75 x 10.88 in Panel, Lock: Padlock Latch, Wall Mounting, Fiberglass, Light Gray
nVent HOFFMAN Enclosure, Series: A48, 14 in Height, 12 in Width, 8 in Depth, NEMA 4X/IP66 NEMA Rating, Continuous Hinged/Screw Cover, 12.75 x 10.88 in Panel, Lock: Padlock Latch, Wall Mounting, Fiberglass, Light Gray
Aluminum Panel A14P12AL Application Controls and Drives; Corrosive Environments ARRA Compliant C Assemble to Order No Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number A14128CHSCFG Color Light Gray Color Code RAL 7035 Country of Origin US Currency USD Depth 8 EU RoHS Indicator RCP Finish Smooth Matte Gross Volume Per Pack 1.55 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 9.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 4.08 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3926909989 Height 10.8000 in Height [Metric] 27.4320 cm Interchangeable No IP Rating IP66 Item Group A48 Length 14.9000 in Length [Metric] 42.1640 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Fiberglass Modification Services Yes Mounting [Metric] 379 x 254 mm NEMA Rating 4X Watertight, corrosion-resistant Overall Dimensions 14.55 x 12.55 in Overall Dimensions [Metric] 370 x 319 mm Package Quantity 1 Panel Size 12.75 x 10.88 in Panel Size [Metric] 324 x 276 mm Returnable Y Shipping Weight 8 lb Size 14.00x12.00x8.00 in Steel Panel A14P12 Stock Status NONSTOCK Thickness 0.16 in Thickness [Metric] 4 mm Type Solid Screw Cover UNSPSC 39121324 UPC 11 78351029780 UPC 12 783510297800 Width 16.6000 in Width [Metric] 37.8460 cm Controls and Drives; Corrosive Environments Compression-molded fiberglass has outstanding chemical- and temperature-resistance qualities and exhibits excellent weatherability and physical properties, Fiberglass is easily punched, drilled, filed or sawed, Gasket assures water-tight and dust-ti Fiberglass is easily punched, drilled, filed or sawed Gasket assures watertight and dusttight seal Polyester mounting brackets and stainless steel attachment screws are provided with each enclosure Scratch-resistant polycarbonate windows are permanently bonded in place Removable hinged cover attached to body with type 316 stainless steel hinge pin Screw cover enclosures are secured with two captivated type 316 stainless steel slotted cover screws Enclosures with quick release latches have corrosion-resistant polyester latches located in corners that provide unobstructed access to enclosure Hinge pin and bail are corrosion-resistant type 316 stainless steel Padlock provisions included in each latch Material is halogen-free The efficient design and simple construction of these enclosures make them durable in corrosive environments, yet aesthetically pleasing Corner latches provide unobstructed access, the continuous hinge provides a secure seal and double latching creates added security Corner latches provide unobstructed access, the continuous hinge provides a secure seal, and double latching creates added security Solid cover
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Aluminum Panel | A14P12AL |
| Application | Controls and Drives; Corrosive Environments |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | A14128CHSCFG |
| Color | Light Gray |
| Color Code | RAL 7035 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 8 |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Smooth Matte |
| Gross Volume Per Pack | 1.55 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 9.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 4.08 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3926909989 |
| Height | 10.8000 in |
| Height [Metric] | 27.4320 cm |
| Interchangeable | No |
| IP Rating | IP66 |
| Item Group | A48 |
| Length | 14.9000 in |
| Length [Metric] | 42.1640 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Fiberglass |
| Modification Services | Yes |
| Mounting [Metric] | 379 x 254 mm |
| NEMA Rating | 4X Watertight, corrosion-resistant |
| Overall Dimensions | 14.55 x 12.55 in |
| Overall Dimensions [Metric] | 370 x 319 mm |
| Package Quantity | 1 |
| Panel Size | 12.75 x 10.88 in |
| Panel Size [Metric] | 324 x 276 mm |
| Returnable | Y |
| Shipping Weight | 8 lb |
| Size | 14.00x12.00x8.00 in |
| Steel Panel | A14P12 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | 0.16 in |
| Thickness [Metric] | 4 mm |
| Type | Solid Screw Cover |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78351029780 |
| UPC 12 | 783510297800 |
| Width | 16.6000 in |
| Width [Metric] | 37.8460 cm |
| Controls and Drives; Corrosive Environments |
| Compression-molded fiberglass has outstanding chemical- and temperature-resistance qualities and exhibits excellent weatherability and physical properties, Fiberglass is easily punched, drilled, filed or sawed, Gasket assures water-tight and dust-ti |
| Fiberglass is easily punched, drilled, filed or sawed |
| Gasket assures watertight and dusttight seal |
| Polyester mounting brackets and stainless steel attachment screws are provided with each enclosure |
| Scratch-resistant polycarbonate windows are permanently bonded in place |
| Removable hinged cover attached to body with type 316 stainless steel hinge pin |
| Screw cover enclosures are secured with two captivated type 316 stainless steel slotted cover screws |
| Enclosures with quick release latches have corrosion-resistant polyester latches located in corners that provide unobstructed access to enclosure |
| Hinge pin and bail are corrosion-resistant type 316 stainless steel |
| Padlock provisions included in each latch |
| Material is halogen-free |
| The efficient design and simple construction of these enclosures make them durable in corrosive environments, yet aesthetically pleasing |
| Corner latches provide unobstructed access, the continuous hinge provides a secure seal and double latching creates added security |
| Corner latches provide unobstructed access, the continuous hinge provides a secure seal, and double latching creates added security |
| Solid cover |