or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN A14086CHFL A51FL Junction Box, 14 in H x 8 in W x 6 in D, Continuous Hinged Cover, NEMA 4/IP66 NEMA Rating, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
nVent HOFFMAN A14086CHFL A51FL Junction Box, 14 in H x 8 in W x 6 in D, Continuous Hinged Cover, NEMA 4/IP66 NEMA Rating, Steel
SKU213541
MFGR #A14086CHFL
$/ea
nVent HOFFMAN Junction Box, Series: A51FL, 14 in Height, 8 in Width, 6 in Depth, NEMA 4/IP66 NEMA Rating, Continuous Hinged Cover, 12.75 x 6.88 in Panel, Lock: Quarter-Turn Latch, Wall Mounting, Steel, Polyester Powder Painted, Gray
nVent HOFFMAN Junction Box, Series: A51FL, 14 in Height, 8 in Width, 6 in Depth, NEMA 4/IP66 NEMA Rating, Continuous Hinged Cover, 12.75 x 6.88 in Panel, Lock: Quarter-Turn Latch, Wall Mounting, Steel, Polyester Powder Painted, Gray
Application Controls and Drives ARRA Compliant C Assemble to Order No Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number A14086CHFL Color Light Gray Color Code RAL 7035 Conductive Panel A14P8G Country of Origin MX Currency USD Depth 6 EU RoHS Indicator NEW Finish Powder Coat Gross Volume Per Pack 0.46 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 11.9000 lb Gross Weight per Pack Metric 5.40 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538100000 Height 6.4000 in Height [Metric] 16.2560 cm Interchangeable No IP Rating IP66 Item Group A51FL Length 8.4000 in Length [Metric] 37.8460 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Modification Services Yes Mounting [Metric] 375 x 152 mm NEMA Rating 12 Indoor, dust-resistant Number of Latches 2 Overall Dimensions 15.50 x 8.41 in Overall Dimensions [Metric] 394 x 214 mm Package Quantity 1 Panel Size 12.75 x 6.88 Panel Size [Metric] 324 x 175 mm Panel Type A14P8 Returnable Y Shipping Weight 28 lb Size 14.00x8.00x6.00 in Standards UL 508A, File No. E61997, cUL Listed per CSA C22.2 No. 94, File No. E61997, RoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Thickness 14 ga Thickness [Metric] 1.9 mm Type Mild Steel Industrial Terminal and Junction Boxes UNSPSC 39121324 UPC 11 78351014888 UPC 12 783510148881 Width 14.9000 in Width [Metric] 21.3360 cm Controls and Drives 16 or 14 gauge steel (see table), Seams continuously welded and ground smooth, Continuous hinge, Bonding provision on door, External wall-mounting brackets, Oil-resistant gasket Seams continuously welded and ground smooth Bonding provision on door External welded on mounting brackets for easy installation Oil-resistant gasket Seamless foam in place gasket Weldnuts provided for mounting optional panels and terminal block kits in size 6 x 4 in (152 x 102 mm) and larger
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | A14086CHFL |
| Color | Light Gray |
| Color Code | RAL 7035 |
| Conductive Panel | A14P8G |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Depth | 6 |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Powder Coat |
| Gross Volume Per Pack | 0.46 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 11.9000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 5.40 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538100000 |
| Height | 6.4000 in |
| Height [Metric] | 16.2560 cm |
| Interchangeable | No |
| IP Rating | IP66 |
| Item Group | A51FL |
| Length | 8.4000 in |
| Length [Metric] | 37.8460 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Modification Services | Yes |
| Mounting [Metric] | 375 x 152 mm |
| NEMA Rating | 12 Indoor, dust-resistant |
| Number of Latches | 2 |
| Overall Dimensions | 15.50 x 8.41 in |
| Overall Dimensions [Metric] | 394 x 214 mm |
| Package Quantity | 1 |
| Panel Size | 12.75 x 6.88 |
| Panel Size [Metric] | 324 x 175 mm |
| Panel Type | A14P8 |
| Returnable | Y |
| Shipping Weight | 28 lb |
| Size | 14.00x8.00x6.00 in |
| Standards | UL 508A, File No. E61997, cUL Listed per CSA C22.2 No. 94, File No. E61997, RoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | 14 ga |
| Thickness [Metric] | 1.9 mm |
| Type | Mild Steel Industrial Terminal and Junction Boxes |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78351014888 |
| UPC 12 | 783510148881 |
| Width | 14.9000 in |
| Width [Metric] | 21.3360 cm |
| Controls and Drives |
| 16 or 14 gauge steel (see table), Seams continuously welded and ground smooth, Continuous hinge, Bonding provision on door, External wall-mounting brackets, Oil-resistant gasket |
| Seams continuously welded and ground smooth |
| Bonding provision on door |
| External welded on mounting brackets for easy installation |
| Oil-resistant gasket |
| Seamless foam in place gasket |
| Weldnuts provided for mounting optional panels and terminal block kits in size 6 x 4 in (152 x 102 mm) and larger |