or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU25459
MFGR #A1210CHNF
Your Cost: $287.33/ea
nVent HOFFMAN Junction Box, Series: A51NF, 12 in Height, 10 in Width, 5 in Depth, NEMA 4/IP66 NEMA Rating, Continuous Hinged/Screw Clamp Cover, 10.75 x 8.88 in Panel, Wall Mounting, Steel, Polyester Powder Painted, Gray
nVent HOFFMAN Junction Box, Series: A51NF, 12 in Height, 10 in Width, 5 in Depth, NEMA 4/IP66 NEMA Rating, Continuous Hinged/Screw Clamp Cover, 10.75 x 8.88 in Panel, Wall Mounting, Steel, Polyester Powder Painted, Gray
Application Controls and Drives ARRA Compliant C Assemble to Order No Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number A1210CHNF Color Gray Color Code ANSI 61 Conductive Panel A12P10G Country of Origin MX Currency USD Depth 5 EU RoHS Indicator NEW Finish Powder Coated Gross Volume Per Pack 0.43 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 11.6000 lb Gross Weight per Pack Metric 5.57 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538100000 Height 5.4000 in Height [Metric] 12.7000 cm Interchangeable No IP Rating IP66 Item Group A51NF Length 10.9000 in Length [Metric] 34.2900 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Modification Services Yes Mounting [Metric] 324 x 203 mm NEMA Rating 12 Indoor Overall Dimensions 13.50 x 10.94 in Overall Dimensions [Metric] 343 x 278 mm Package Quantity 1 Panel Size 10.75 x 8.88 Panel Size [Metric] 273 x 225 mm Panel Type A12P10 Returnable Y Shipping Weight 49 lb Size 12.00x10.00x5.00 in Standards UL 50/50E, Type 4, 12, 13, File No. E27567, cUL Listed per CSA C22.2 No. 94, Type 4, 12, 13, File No. E27567, UL 508A, File No. E61997, cUL Listed per CSA C22.2 No. 94, File No. E61997, RoHS Complaint Stock Status NORMALLY STOCKED Thickness 14 ga Thickness [Metric] 1.9 mm Type Mild Steel Industrial Terminal and Junction Boxes UNSPSC 39121303 UPC 11 78351055740 UPC 12 78351055740 Width 11.7000 in Width [Metric] 27.9400 cm Controls and Drives 16 or 14 gauge steel, Seams continuously welded and ground smooth, Stainless steel screw-down clAs on three sides of door, Continuous hinge, Stainless steel hinge pin, Oil-resistant gasket, Weldnuts provided for mounting optional panels and terminal block kits in size 6.00 x 4.00 in. (152 x 102 mm) and larger, Bonding provision on door, External welded-on mounting brackets for easy installation Seams continuously welded and ground smooth Stainless steel screw-down clamps on three sides of door Stainless steel hinge pin Oil-resistant gasket Weldnuts provided for mounting optional panels and terminal block kits in size 6 x 4 in (152 x 102 mm) and larger Bonding provision on door External welded on mounting brackets for easy installation
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | A1210CHNF |
| Color | Gray |
| Color Code | ANSI 61 |
| Conductive Panel | A12P10G |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Depth | 5 |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Volume Per Pack | 0.43 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 11.6000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 5.57 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538100000 |
| Height | 5.4000 in |
| Height [Metric] | 12.7000 cm |
| Interchangeable | No |
| IP Rating | IP66 |
| Item Group | A51NF |
| Length | 10.9000 in |
| Length [Metric] | 34.2900 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Modification Services | Yes |
| Mounting [Metric] | 324 x 203 mm |
| NEMA Rating | 12 Indoor |
| Overall Dimensions | 13.50 x 10.94 in |
| Overall Dimensions [Metric] | 343 x 278 mm |
| Package Quantity | 1 |
| Panel Size | 10.75 x 8.88 |
| Panel Size [Metric] | 273 x 225 mm |
| Panel Type | A12P10 |
| Returnable | Y |
| Shipping Weight | 49 lb |
| Size | 12.00x10.00x5.00 in |
| Standards | UL 50/50E, Type 4, 12, 13, File No. E27567, cUL Listed per CSA C22.2 No. 94, Type 4, 12, 13, File No. E27567, UL 508A, File No. E61997, cUL Listed per CSA C22.2 No. 94, File No. E61997, RoHS Complaint |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Thickness | 14 ga |
| Thickness [Metric] | 1.9 mm |
| Type | Mild Steel Industrial Terminal and Junction Boxes |
| UNSPSC | 39121303 |
| UPC 11 | 78351055740 |
| UPC 12 | 78351055740 |
| Width | 11.7000 in |
| Width [Metric] | 27.9400 cm |
| Controls and Drives |
| 16 or 14 gauge steel, Seams continuously welded and ground smooth, Stainless steel screw-down clAs on three sides of door, Continuous hinge, Stainless steel hinge pin, Oil-resistant gasket, Weldnuts provided for mounting optional panels and terminal block kits in size 6.00 x 4.00 in. (152 x 102 mm) and larger, Bonding provision on door, External welded-on mounting brackets for easy installation |
| Seams continuously welded and ground smooth |
| Stainless steel screw-down clamps on three sides of door |
| Stainless steel hinge pin |
| Oil-resistant gasket |
| Weldnuts provided for mounting optional panels and terminal block kits in size 6 x 4 in (152 x 102 mm) and larger |
| Bonding provision on door |
| External welded on mounting brackets for easy installation |