or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU25485
MFGR #A1008CHNFSS
Your Cost: $690.49/ea
nVent HOFFMAN Junction Box, Series: A51S, 10 in Height, 8 in Width, 4 in Depth, NEMA 4X/IP66 NEMA Rating, Continuous Hinged/Screw Clamp Cover, 8.75 x 6.88 in Panel, Wall Mounting, 304 Stainless Steel, #4 Smooth Brushed, Gray
nVent HOFFMAN Junction Box, Series: A51S, 10 in Height, 8 in Width, 4 in Depth, NEMA 4X/IP66 NEMA Rating, Continuous Hinged/Screw Clamp Cover, 8.75 x 6.88 in Panel, Wall Mounting, 304 Stainless Steel, #4 Smooth Brushed, Gray
Application Controls and Drives; Corrosive Environments ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number A1008CHNFSS Color Unpainted Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator RNC Finish Brushed #4 Gross Weight Per Pack 7.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 3.43 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 15.2400 cm Length [Metric] 27.1780 cm Mounting 10.75 x 6.00 Returnable Y Type Stainless Steel Industrial Terminal and Junction Boxes UNSPSC 39121303 UPC 11 78351056280 UPC 12 78351056280 Width [Metric] 15.2400 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material 304 Stainless Steel NEMA Rating 4X Watertight Assemble to Order No Conductive Panel A10P8G Gross Volume Per Pack 0.22 Gross Volume UOM FC Harmonization Tariff Schedule Code 8538100000 Interchangeable No IP Rating IP66 Item Group A51S Modification Services Yes Overall Dimensions 11.50 x 8.94 Package Quantity 1 Steel Panel A10P8
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Corrosive Environments |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | A1008CHNFSS |
| Color | Unpainted |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RNC |
| Finish | Brushed #4 |
| Gross Weight Per Pack | 7.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.43 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 15.2400 cm |
| Length [Metric] | 27.1780 cm |
| Mounting | 10.75 x 6.00 |
| Returnable | Y |
| Type | Stainless Steel Industrial Terminal and Junction Boxes |
| UNSPSC | 39121303 |
| UPC 11 | 78351056280 |
| UPC 12 | 78351056280 |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | 304 Stainless Steel |
| NEMA Rating | 4X Watertight |
| Assemble to Order | No |
| Conductive Panel | A10P8G |
| Gross Volume Per Pack | 0.22 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538100000 |
| Interchangeable | No |
| IP Rating | IP66 |
| Item Group | A51S |
| Modification Services | Yes |
| Overall Dimensions | 11.50 x 8.94 |
| Package Quantity | 1 |
| Steel Panel | A10P8 |