or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SKU1041966
MFGR #89134426R
Your Cost: $20.31/ea
List: HF Replacement Filters are for the HF Filter Fans. Type 12/IP54 filters provide protection against dust infltration. IP55 filters provide additional protection against moisture.
HF Replacement Filters are for the HF Filter Fans. Type 12/IP54 filters provide protection against dust infltration. IP55 filters provide additional protection against moisture.
Application Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 89134426R Country of Origin DE Currency USD Depth 0.55 in Depth [Metric] 14 mm EU RoHS Indicator RCP Gross Volume Per Pack 0.33 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 0.1000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8421390115 Height 2.0000 in Height [Metric] 5.0800 cm Item Group MCLP Length 15.0000 in Length [Metric] 48.8950 cm Package Quantity 1 Returnable Y Shipping Weight 0 lb Standards ARRA, Buy American Act Compliant Type Fans and Filter Fans UNSPSC 40101604 UPC 11 78351034722 UPC 12 783510347222 Width 19.2500 in Width [Metric] 38.1000 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Controls and Drives; Power Distribution 6 filters per package
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 89134426R |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Depth | 0.55 in |
| Depth [Metric] | 14 mm |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Gross Volume Per Pack | 0.33 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 0.1000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8421390115 |
| Height | 2.0000 in |
| Height [Metric] | 5.0800 cm |
| Item Group | MCLP |
| Length | 15.0000 in |
| Length [Metric] | 48.8950 cm |
| Package Quantity | 1 |
| Returnable | Y |
| Shipping Weight | 0 lb |
| Standards | ARRA, Buy American Act Compliant |
| Type | Fans and Filter Fans |
| UNSPSC | 40101604 |
| UPC 11 | 78351034722 |
| UPC 12 | 783510347222 |
| Width | 19.2500 in |
| Width [Metric] | 38.1000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Controls and Drives; Power Distribution |
| 6 filters per package |