or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN 101091124SP Motorized Impeller Assembly
nVent HOFFMAN 101091124SP Motorized Impeller Assembly
SKU635974
MFGR #101091124SP
Your Cost: $399.60/ea
List: nVent HOFFMAN Motorized Impeller Assembly, For Use With: G28, G5 and T43 Series Air Conditioner, 230 VAC, 50/60 Hz, 53 A, 2460 to 2650 rpm, 90/120 W, 12 x 12 x 10 in
nVent HOFFMAN Motorized Impeller Assembly, For Use With: G28, G5 and T43 Series Air Conditioner, 230 VAC, 50/60 Hz, 53 A, 2460 to 2650 rpm, 90/120 W, 12 x 12 x 10 in
Application Industrial ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number 101091124SP Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator RCP Gross Volume Per Pack 0.77 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 5.1000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.31 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8414596560 Height 7.4000 in Height [Metric] 18.7960 cm Item Group MCLP Length 13.5000 in Length [Metric] 34.2900 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Returnable Y Size 12.00x12.00x10.00 in Stock Status NONSTOCK Sub Brand Hoffman UNSPSC 40101604 UPC 11 78351020572 UPC 12 783510205720 Width 13.3000 in Width [Metric] 33.7820 cm Industrial
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Application | Industrial |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 101091124SP |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Gross Volume Per Pack | 0.77 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 5.1000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.31 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8414596560 |
| Height | 7.4000 in |
| Height [Metric] | 18.7960 cm |
| Item Group | MCLP |
| Length | 13.5000 in |
| Length [Metric] | 34.2900 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Returnable | Y |
| Size | 12.00x12.00x10.00 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Hoffman |
| UNSPSC | 40101604 |
| UPC 11 | 78351020572 |
| UPC 12 | 783510205720 |
| Width | 13.3000 in |
| Width [Metric] | 33.7820 cm |
| Industrial |