or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SKU865524
MFGR #101091123SP
Your Cost: $399.60/ea
List: nVent HOFFMAN Impeller Assembly, For Use With: SpectraCool™ Air Conditioner, 115 VAC, AC Motor, 13 x 13 x 11 in
nVent HOFFMAN Impeller Assembly, For Use With: SpectraCool™ Air Conditioner, 115 VAC, AC Motor, 13 x 13 x 11 in
Application Industrial ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number 101091123SP Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator RCP Gross Volume Per Pack 1.07 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 5.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.50 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8414596560 Item Group MCLP Length [Metric] 32.5120 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Returnable Y Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand Hoffman UNSPSC 40101604 UPC 11 78351021993 UPC 12 783510219932 Width [Metric] 32.2580 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Industrial |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 101091123SP |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Gross Volume Per Pack | 1.07 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 5.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.50 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8414596560 |
| Item Group | MCLP |
| Length [Metric] | 32.5120 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | Hoffman |
| UNSPSC | 40101604 |
| UPC 11 | 78351021993 |
| UPC 12 | 783510219932 |
| Width [Metric] | 32.2580 cm |