or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nLight®
nLight® NPODM-DX-IV NPODM Network Wall Pod, <special id="1" />5 mA, Ivory
Custom_Product_Images_Illustration
nLight®
nLight® NPODM-DX-IV NPODM Network Wall Pod, <special id="1" />5 mA, Ivory
SKU918159
MFGR #NPODMDXIV
$/ea
The nPODM Series WallPods are nLight-enabled toggle and/or dimming switches that provide a user with local control of a lighting zone. These single gang decorator style devices have soft-click buttons and have a green LED indicator for each button. WallPods communicate with other nLight devices via a CAT-5 cable that connects to one of its two RJ-45 connectors. A basic low voltage WallPod can work with an nLight power pack or line voltage sensor to provide toggle switch operation. WallPods with the DX dimming option have the added ability to adjust the level of any nLight controlled dimmable lighting.
The nPODM Series WallPods are nLight-enabled toggle and/or dimming switches that provide a user with local control of a lighting zone. These single gang decorator style devices have soft-click buttons and have a green LED indicator for each button. WallPods communicate with other nLight devices via a CAT-5 cable that connects to one of its two RJ-45 connectors. A basic low voltage WallPod can work with an nLight power pack or line voltage sensor to provide toggle switch operation. WallPods with the DX dimming option have the added ability to adjust the level of any nLight controlled dimmable lighting.
Amperage Rating <5 mA Application Education,Government,Healthcare,Hospitality,House of Worship,Manufacturing,Offices & Banks,Retail,Sports and Recreation,Warehouses Brand nLight® Catalog Number NPODMDXIV Color Ivory Control Pushbutton Country of Origin MX Dimensions 2.74 in H x 1.68 in W x 1.63 in D Finish Gloss Gross Weight Per Pack 0.2500 lb Manufacturer Acuity Brands Mounting Surface Mounting Type Wall Operation Mode ON/OFF + Raise/Lower Series NPODM Standard C-UL-US,ULDLC Standard,ROHS Standards UL Listed Stock Status NONSTOCK Temperature Rating 0 to 60 °C Type 1-Channel UNSPSC 39121107 UPC 11 74597790153 UPC 12 74597790153 Voltage Rating Low Voltage V Wattage Not Applicable W Education,Government,Healthcare,Hospitality,House of Worship,Manufacturing,Offices & Banks,Retail,Sports and Recreation,Warehouses The nPODM xS Series WallPods are single gang nLight-enabled devices that provide one, two, and four scene control. These units provide a convenient method of selecting a custom lighting control scene for the room in which it is installed, or requesting a profile be run across several remote zones. By default, however, the buttons of an nPODM xS are configured as on/off toggle switches.The nPODM xS has soft-click push-buttons and has a green LED indicator for each button. These button are field replaceable and can be custom engraved. Two RJ-45 connectors allow the nPODM xS to be daisy-chain wired with CAT-5 cabling to other nLight network devices. On/off + raise/lower control dimming Communicates with nLight® network Programmable to initiate occ. sensor time delay sweep Dynamic options for custom button names when pairing with Acuity brands nTUNE fixtures Push button actuator
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | <5 mA |
| Application | Education,Government,Healthcare,Hospitality,House of Worship,Manufacturing,Offices & Banks,Retail,Sports and Recreation,Warehouses |
| Brand | nLight® |
| Catalog Number | NPODMDXIV |
| Color | Ivory |
| Control | Pushbutton |
| Country of Origin | MX |
| Dimensions | 2.74 in H x 1.68 in W x 1.63 in D |
| Finish | Gloss |
| Gross Weight Per Pack | 0.2500 lb |
| Manufacturer | Acuity Brands |
| Mounting | Surface |
| Mounting Type | Wall |
| Operation Mode | ON/OFF + Raise/Lower |
| Series | NPODM |
| Standard | C-UL-US,ULDLC Standard,ROHS |
| Standards | UL Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Temperature Rating | 0 to 60 °C |
| Type | 1-Channel |
| UNSPSC | 39121107 |
| UPC 11 | 74597790153 |
| UPC 12 | 74597790153 |
| Voltage Rating | Low Voltage V |
| Wattage | Not Applicable W |
| Education,Government,Healthcare,Hospitality,House of Worship,Manufacturing,Offices & Banks,Retail,Sports and Recreation,Warehouses |
| The nPODM xS Series WallPods are single gang nLight-enabled devices that provide one, two, and four scene control. These units provide a convenient method of selecting a custom lighting control scene for the room in which it is installed, or requesting a profile be run across several remote zones. By default, however, the buttons of an nPODM xS are configured as on/off toggle switches.The nPODM xS has soft-click push-buttons and has a green LED indicator for each button. These button are field replaceable and can be custom engraved. Two RJ-45 connectors allow the nPODM xS to be daisy-chain wired with CAT-5 cabling to other nLight network devices. |
| On/off + raise/lower control dimming |
| Communicates with nLight® network |
| Programmable to initiate occ. sensor time delay sweep |
| Dynamic options for custom button names when pairing with Acuity brands nTUNE fixtures |
| Push button actuator |