or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG1 D2GP187203 #54 x 7/8 x 1-7/8 HSS(M42) JOBBERS LENGTH STRAIGHT SHANK GOLD-P DRILLS (10PCS)
Custom_Product_Images_Illustration
YG1 D2GP187203 #54 x 7/8 x 1-7/8 HSS(M42) JOBBERS LENGTH STRAIGHT SHANK GOLD-P DRILLS (10PCS)
SKU685692
MFGR #D2GP187203
Your Cost: $1.68/ea
List: YG-1 Jobber Length Drill, Series: D2GP187, NO 54, 1-7/8 in Overall Length, 7/8 in Cutting Depth, 7/8 in Flute Length, 7/128 in Shank, Straight Shank, 135 deg Point, Split Point, Right Hand Cutting, HSS-Co 8 Cutting Edge, HSS-Co 8, Gold-P/TiN Coated, Applicable Materials: Steel, Cast Steel, Alloyed and Non-Alloyed, Gray Cast Iron, Graphite and Malleable Cast Iron Applicable
YG-1 Jobber Length Drill, Series: D2GP187, NO 54, 1-7/8 in Overall Length, 7/8 in Cutting Depth, 7/8 in Flute Length, 7/128 in Shank, Straight Shank, 135 deg Point, Split Point, Right Hand Cutting, HSS-Co 8 Cutting Edge, HSS-Co 8, Gold-P/TiN Coated, Applicable Materials: Steel, Cast Steel, Alloyed and Non-Alloyed, Gray Cast Iron, Graphite and Malleable Cast Iron Applicable
Applicable Materials Steel, Cast Steel, Alloyed and Non-Alloyed, Gray Cast Iron, Graphite and Malleable Cast Iron Application Steel Catalog Number D2GP187203 Country of Origin KR Cutting Depth 7/8 in Cutting Direction Right Hand Cutting Edge Material HSS-Co 8 Drill Diameter Measurement System Imperial Flute Length 0.875 in Gross Weight Per Pack 0.0200 lb Helix Angle 30 ° Industry Standard ANSI Letter|Wire Size NO 54 Number of Flutes 2 Overall Length 1.875 in Point Length 0.0114 in Point Type Split Series D2GP187 Shank Size 0.055 in Shank Type Straight Standards ANSI Specified Through Coolant No Type HSSCo8, Straight Shank, Gold-P Coated Stock Status NONSTOCK Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Finish TiN Material HSS Co8 Point Angle 135 ° Steel 30 deg Helix, wider
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Applicable Materials | Steel, Cast Steel, Alloyed and Non-Alloyed, Gray Cast Iron, Graphite and Malleable Cast Iron |
| Application | Steel |
| Catalog Number | D2GP187203 |
| Country of Origin | KR |
| Cutting Depth | 7/8 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Edge Material | HSS-Co 8 |
| Drill Diameter Measurement System | Imperial |
| Flute Length | 0.875 in |
| Gross Weight Per Pack | 0.0200 lb |
| Helix Angle | 30 ° |
| Industry Standard | ANSI |
| Letter|Wire Size | NO 54 |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 1.875 in |
| Point Length | 0.0114 in |
| Point Type | Split |
| Series | D2GP187 |
| Shank Size | 0.055 in |
| Shank Type | Straight |
| Standards | ANSI Specified |
| Through Coolant | No |
| Type | HSSCo8, Straight Shank, Gold-P Coated |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Finish | TiN |
| Material | HSS Co8 |
| Point Angle | 135 ° |
| Steel |
| 30 deg Helix, wider |