or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 ZRS1200 20 x 19 x 18 x 60 x 140 I-XMILL REGULAR STRAIGHT NECK CORNER RADIUS HOLDER
SKUPDW~10966663
MFGR #ZRS1200
Your Cost: $512.53/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Catalog Number ZRS1200 Country of Origin KR Cutting Diameter 20.0 mm Cutting Direction Right Hand Finish Nickel-Based Gross Weight Per Pack 0.9400 lb Material Alloy Steel Maximum Depth of Cut 18 mm Neck Diameter 19 mm Overall Length 140 mm Series ZRS Type i-Xmill Corner Radius Mill Holder Usable Length 60 mm Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Shank Diameter 20 mm
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Catalog Number | ZRS1200 |
| Country of Origin | KR |
| Cutting Diameter | 20.0 mm |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Finish | Nickel-Based |
| Gross Weight Per Pack | 0.9400 lb |
| Material | Alloy Steel |
| Maximum Depth of Cut | 18 mm |
| Neck Diameter | 19 mm |
| Overall Length | 140 mm |
| Series | ZRS |
| Type | i-Xmill Corner Radius Mill Holder |
| Usable Length | 60 mm |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Shank Diameter | 20 mm |