or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1
YG-1 UGMH12040 5/8 x 5/8 x 3/4 x 3 TitaNox-POWER 5 FLUTE SQUARE END MILL (SHARP CORNER)
YG-1
YG-1 UGMH12040 5/8 x 5/8 x 3/4 x 3 TitaNox-POWER 5 FLUTE SQUARE END MILL (SHARP CORNER)
SKU1148612
MFGR #UGMH12040
Your Cost: $122.03/ea
List: YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Stainless Steel, Superalloys Catalog Number UGMH12040 Country of Origin KR Cut Type Center Cutting Direction Right Hand Flute Type Spiral Gross Weight Per Pack 0.4700 lb Helix Angle Variable Material Micrograin Carbide Series UGMH12 Shank Style Plain Shank Type Plain Type 5 Flute Square Extended Neck Stock Status NONSTOCK Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Cutter Diameter 0.625 in Finish Y-Coating Length of Cut 0.75 in Number of Flutes 5 Overall Length 3 in Shank Diameter 0.625 in Stainless Steel, Superalloys
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Stainless Steel, Superalloys |
| Catalog Number | UGMH12040 |
| Country of Origin | KR |
| Cut Type | Center |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Type | Spiral |
| Gross Weight Per Pack | 0.4700 lb |
| Helix Angle | Variable |
| Material | Micrograin Carbide |
| Series | UGMH12 |
| Shank Style | Plain |
| Shank Type | Plain |
| Type | 5 Flute Square Extended Neck |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Cutter Diameter | 0.625 in |
| Finish | Y-Coating |
| Length of Cut | 0.75 in |
| Number of Flutes | 5 |
| Overall Length | 3 in |
| Shank Diameter | 0.625 in |
| Stainless Steel, Superalloys |