or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1
YG-1 T8616483 3/8-16 H3 4 FLUTE HSS PLUG STYLE 6" EXTENTION TIN COATED PULLEY TAP
YG-1
YG-1 T8616483 3/8-16 H3 4 FLUTE HSS PLUG STYLE 6" EXTENTION TIN COATED PULLEY TAP
SKUPDW~12100463
MFGR #T8616483
$/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Catalog Number T8616483 Chamfer Length 4P-5P Chamfer Type Plug Connection 0.381 x 0.286 in Country of Origin KR Diameter 0.375 in Drill Size 0.3182 in Finish|Coating TiN Gross Weight Per Pack 0.1000 lb Industry Standard 302 Length of Square 0.44 in Material HSS Number of Flutes 4 Overall Length 2.94 in Series T8616 Shank Diameter 0.381 in Shank Type Square Square Size 0.286 in Tap Type Hand Thread Diameter 0.375 in Thread Length 1.25 in Thread Standard UNC TPI or Pitch 16 Usable Length 1.25 in Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Thread Limit H3 Thread Size UNC 3/8-16
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Catalog Number | T8616483 |
| Chamfer Length | 4P-5P |
| Chamfer Type | Plug |
| Connection | 0.381 x 0.286 in |
| Country of Origin | KR |
| Diameter | 0.375 in |
| Drill Size | 0.3182 in |
| Finish|Coating | TiN |
| Gross Weight Per Pack | 0.1000 lb |
| Industry Standard | 302 |
| Length of Square | 0.44 in |
| Material | HSS |
| Number of Flutes | 4 |
| Overall Length | 2.94 in |
| Series | T8616 |
| Shank Diameter | 0.381 in |
| Shank Type | Square |
| Square Size | 0.286 in |
| Tap Type | Hand |
| Thread Diameter | 0.375 in |
| Thread Length | 1.25 in |
| Thread Standard | UNC |
| TPI or Pitch | 16 |
| Usable Length | 1.25 in |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Thread Limit | H3 |
| Thread Size | UNC 3/8-16 |