or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1
YG-1 T8616403 1/4-20 H3 4 FLUTE HSS PLUG STYLE 6" EXTENTION TIN COATED PULLEY TAP
YG-1
YG-1 T8616403 1/4-20 H3 4 FLUTE HSS PLUG STYLE 6" EXTENTION TIN COATED PULLEY TAP
SKUPDW~12100461
MFGR #T8616403
$/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Catalog Number T8616403 Chamfer Length 4P-5P Chamfer Type Plug Connection 0.255 x 0.191 in Country of Origin KR Diameter 0.25 in Drill Size 0.2045 in Finish|Coating TIN Gross Weight Per Pack 0.0400 lb Industry Standard 302 Length of Square 0.31 in Material HSS Number of Flutes 4 Overall Length 2.5 in Series T8616 Shank Diameter 0.255 in Shank Type Square Square Size 0.191 in Tap Type Hand Thread Diameter 0.25 in Thread Length 1 in Thread Standard UNC TPI or Pitch 20 Usable Length 1 in Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Thread Limit H3 Thread Size UNC 1/4-20
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Catalog Number | T8616403 |
| Chamfer Length | 4P-5P |
| Chamfer Type | Plug |
| Connection | 0.255 x 0.191 in |
| Country of Origin | KR |
| Diameter | 0.25 in |
| Drill Size | 0.2045 in |
| Finish|Coating | TIN |
| Gross Weight Per Pack | 0.0400 lb |
| Industry Standard | 302 |
| Length of Square | 0.31 in |
| Material | HSS |
| Number of Flutes | 4 |
| Overall Length | 2.5 in |
| Series | T8616 |
| Shank Diameter | 0.255 in |
| Shank Type | Square |
| Square Size | 0.191 in |
| Tap Type | Hand |
| Thread Diameter | 0.25 in |
| Thread Length | 1 in |
| Thread Standard | UNC |
| TPI or Pitch | 20 |
| Usable Length | 1 in |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Thread Limit | H3 |
| Thread Size | UNC 1/4-20 |