or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1
YG-1 T8216125 #3-48UNC H5 45.9L 2 FLUTE HSS SPIRAL POINTED PLUG STYLE TIN COATED TAP FOR GENERAL PURPOSE
YG-1
YG-1 T8216125 #3-48UNC H5 45.9L 2 FLUTE HSS SPIRAL POINTED PLUG STYLE TIN COATED TAP FOR GENERAL PURPOSE
SKUPDW~12100226
MFGR #T8216125
Your Cost: $25.99/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Catalog Number T8216125 Chamfer Length 4P-5P Connection 0.141 x 0.11 in Country of Origin KR Diameter 0.099 in Drill Size 0.0801 in Finish|Coating TiN Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Industry Standard 302 Length of Square 0.19 in Overall Length 1.81 in Series T8216 Shank Diameter 0.141 in Shank Type Square Square Size 0.11 in Tap Type SPPT Thread Diameter #3 Thread Length 0.5 in Thread Standard UNC Through Coolant No TPI or Pitch 48 Usable Length 0.5 in Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Chamfer Type Plug Material HSS Number of Flutes 2 Thread Limit H5 Thread Size #3-48
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Catalog Number | T8216125 |
| Chamfer Length | 4P-5P |
| Connection | 0.141 x 0.11 in |
| Country of Origin | KR |
| Diameter | 0.099 in |
| Drill Size | 0.0801 in |
| Finish|Coating | TiN |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Industry Standard | 302 |
| Length of Square | 0.19 in |
| Overall Length | 1.81 in |
| Series | T8216 |
| Shank Diameter | 0.141 in |
| Shank Type | Square |
| Square Size | 0.11 in |
| Tap Type | SPPT |
| Thread Diameter | #3 |
| Thread Length | 0.5 in |
| Thread Standard | UNC |
| Through Coolant | No |
| TPI or Pitch | 48 |
| Usable Length | 0.5 in |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Chamfer Type | Plug |
| Material | HSS |
| Number of Flutes | 2 |
| Thread Limit | H5 |
| Thread Size | #3-48 |