or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 T7R01445 5/16-18UNC GH5 69.1L HSS PLUG STYLE BRIGHT FINISH FORMING TAP
SKUPDW~12100200
MFGR #T7R01445
$/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Catalog Number T7R01445 Chamfer Type 4P - 5P Plug Connection 0.318 x 0.238 in Country of Origin KR Diameter 0.3125 in Finish|Coating Bright Gross Weight Per Pack 0.0600 lb Industry Standard 302A Length of Square 0.38 in Material HSS Number of Flutes 4 Number of Grooves 1 Overall Length 2.72 in Series T7R01 Shank Diameter 0.318 in Shank Type Square Square Size 0.238 in Tap Drill Size 0.2879 in Tap Type Form Tap Thread Diameter 5/16 in Thread Length 0.93 in Thread Standard UNC TPI or Pitch 18 Usable Length 2.06 in Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Thread Limit H5 Thread Size 5/16-18
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Catalog Number | T7R01445 |
| Chamfer Type | 4P - 5P Plug |
| Connection | 0.318 x 0.238 in |
| Country of Origin | KR |
| Diameter | 0.3125 in |
| Finish|Coating | Bright |
| Gross Weight Per Pack | 0.0600 lb |
| Industry Standard | 302A |
| Length of Square | 0.38 in |
| Material | HSS |
| Number of Flutes | 4 |
| Number of Grooves | 1 |
| Overall Length | 2.72 in |
| Series | T7R01 |
| Shank Diameter | 0.318 in |
| Shank Type | Square |
| Square Size | 0.238 in |
| Tap Drill Size | 0.2879 in |
| Tap Type | Form Tap |
| Thread Diameter | 5/16 in |
| Thread Length | 0.93 in |
| Thread Standard | UNC |
| TPI or Pitch | 18 |
| Usable Length | 2.06 in |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Thread Limit | H5 |
| Thread Size | 5/16-18 |