or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1
YG-1 T7616643 5/8-11 H3 4 FLUTE HSS PLUG STYLE 6" EXTENTION BRIGHT FINISH PULLEY TAP
YG-1
YG-1 T7616643 5/8-11 H3 4 FLUTE HSS PLUG STYLE 6" EXTENTION BRIGHT FINISH PULLEY TAP
SKUPDW~12099997
MFGR #T7616643
$/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Catalog Number T7616643 Chamfer Length 4P-5P Chamfer Type Plug Connection 0.48 x 0.36 in Country of Origin KR Diameter 0.625 in Drill Size 0.5423 in Finish|Coating Bright Gross Weight Per Pack 0.3400 lb Industry Standard 302 Length of Square 0.56 in Material HSS Measurement System Imperial Number of Flutes 4 Overall Length 3.81 in Series T7616 Shank Diameter 0.48 in Shank Type Square Square Size 0.36 in Tap Drill Size 0.542 Tap Type Hand Thread Diameter 0.625 in Thread Length 1.81 in Thread Standard UNC TPI or Pitch 11 Usable Length 1.81 in Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Chamfer Plug Thread Limit H3 Thread Size UNC 5/8-11 Type Extension Plug Long Square Shank
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Catalog Number | T7616643 |
| Chamfer Length | 4P-5P |
| Chamfer Type | Plug |
| Connection | 0.48 x 0.36 in |
| Country of Origin | KR |
| Diameter | 0.625 in |
| Drill Size | 0.5423 in |
| Finish|Coating | Bright |
| Gross Weight Per Pack | 0.3400 lb |
| Industry Standard | 302 |
| Length of Square | 0.56 in |
| Material | HSS |
| Measurement System | Imperial |
| Number of Flutes | 4 |
| Overall Length | 3.81 in |
| Series | T7616 |
| Shank Diameter | 0.48 in |
| Shank Type | Square |
| Square Size | 0.36 in |
| Tap Drill Size | 0.542 |
| Tap Type | Hand |
| Thread Diameter | 0.625 in |
| Thread Length | 1.81 in |
| Thread Standard | UNC |
| TPI or Pitch | 11 |
| Usable Length | 1.81 in |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Chamfer | Plug |
| Thread Limit | H3 |
| Thread Size | UNC 5/8-11 |
| Type | Extension Plug Long Square Shank |