or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1
YG-1 T7616563 1/2-13 H3 4 FLUTE HSS PLUG STYLE 6" EXTENTION BRIGHT FINISH PULLEY TAP
YG-1
YG-1 T7616563 1/2-13 H3 4 FLUTE HSS PLUG STYLE 6" EXTENTION BRIGHT FINISH PULLEY TAP
SKUPDW~12099996
MFGR #T7616563
$/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Catalog Number T7616563 Chamfer Length 4P-5P Chamfer Type Plug Connection 0.367 x 0.275 in Country of Origin KR Diameter 0.5 in Drill Size 0.4301 in Finish|Coating Bright Gross Weight Per Pack 0.1900 lb Industry Standard 302 Length of Square 0.44 in Material HSS Measurement System Imperial Number of Flutes 4 Overall Length 3.38 in Series T7616 Shank Diameter 0.367 in Shank Type Square Square Size 0.275 in Tap Drill Size 0.43 Tap Type Hand Thread Diameter 0.5 in Thread Length 1.66 in Thread Standard UNC TPI or Pitch 13 Usable Length 1.66 in Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Chamfer Plug Thread Limit H3 Thread Size UNC 1/2-13 Type Extension Plug Long Square Shank
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Catalog Number | T7616563 |
| Chamfer Length | 4P-5P |
| Chamfer Type | Plug |
| Connection | 0.367 x 0.275 in |
| Country of Origin | KR |
| Diameter | 0.5 in |
| Drill Size | 0.4301 in |
| Finish|Coating | Bright |
| Gross Weight Per Pack | 0.1900 lb |
| Industry Standard | 302 |
| Length of Square | 0.44 in |
| Material | HSS |
| Measurement System | Imperial |
| Number of Flutes | 4 |
| Overall Length | 3.38 in |
| Series | T7616 |
| Shank Diameter | 0.367 in |
| Shank Type | Square |
| Square Size | 0.275 in |
| Tap Drill Size | 0.43 |
| Tap Type | Hand |
| Thread Diameter | 0.5 in |
| Thread Length | 1.66 in |
| Thread Standard | UNC |
| TPI or Pitch | 13 |
| Usable Length | 1.66 in |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Chamfer | Plug |
| Thread Limit | H3 |
| Thread Size | UNC 1/2-13 |
| Type | Extension Plug Long Square Shank |