or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 T7316328 #10-24 UNC H3 4 FLUTE HSS BOTTOMING STYLE BRIGHT FINISH HAND TAP
SKUPDW~12099670
MFGR #T7316328
Your Cost: $10.32/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Catalog Number T7316328 Chamfer Length 1.5P-2P Connection 0.194 x 0.152 in Country of Origin KR Diameter 0.19 in Drill Size 0.1521 in Finish|Coating Bright Gross Weight Per Pack 0.0200 lb Industry Standard 302 Length of Square 0.25 in Overall Length 2.38 in Series T7316 Shank Diameter 0.194 in Shank Type Square Square Size 0.152 in Tap Type Hand Thread Diameter #10 Thread Length 0.88 in Thread Standard UNC TPI or Pitch 24 Usable Length 0.88 in Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Chamfer Type Bottoming Material HSS Number of Flutes 4 Thread Limit H3 Thread Size UNC #10-24
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Catalog Number | T7316328 |
| Chamfer Length | 1.5P-2P |
| Connection | 0.194 x 0.152 in |
| Country of Origin | KR |
| Diameter | 0.19 in |
| Drill Size | 0.1521 in |
| Finish|Coating | Bright |
| Gross Weight Per Pack | 0.0200 lb |
| Industry Standard | 302 |
| Length of Square | 0.25 in |
| Overall Length | 2.38 in |
| Series | T7316 |
| Shank Diameter | 0.194 in |
| Shank Type | Square |
| Square Size | 0.152 in |
| Tap Type | Hand |
| Thread Diameter | #10 |
| Thread Length | 0.88 in |
| Thread Standard | UNC |
| TPI or Pitch | 24 |
| Usable Length | 0.88 in |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Chamfer Type | Bottoming |
| Material | HSS |
| Number of Flutes | 4 |
| Thread Limit | H3 |
| Thread Size | UNC #10-24 |