or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 T7316188 #4-48 UNC H2 3 FLUTE HSS BOTTOMING STYLE BRIGHT FINISH HAND TAP
SKUPDW~12099635
MFGR #T7316188
Your Cost: $12.56/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Catalog Number T7316188 Chamfer Length 1.5P-2P Connection 0.141 x 0.11 in Country of Origin KR Diameter 0.112 in Drill Size 0.0931 in Finish|Coating Bright Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Industry Standard 302 Length of Square 0.19 in Measurement System Imperial Overall Length 1.88 in Series T7316 Shank Diameter 0.141 in Shank Type Square Square Size 0.11 in Tap Type Hand Thread Diameter #4 Thread Length 0.56 in Thread Standard UNC TPI or Pitch 48 Type Square Shank Usable Length 0.56 in Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Chamfer Type Bottoming Material HSS Number of Flutes 3 Thread Limit H2 Thread Size UNC #4-48
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Catalog Number | T7316188 |
| Chamfer Length | 1.5P-2P |
| Connection | 0.141 x 0.11 in |
| Country of Origin | KR |
| Diameter | 0.112 in |
| Drill Size | 0.0931 in |
| Finish|Coating | Bright |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Industry Standard | 302 |
| Length of Square | 0.19 in |
| Measurement System | Imperial |
| Overall Length | 1.88 in |
| Series | T7316 |
| Shank Diameter | 0.141 in |
| Shank Type | Square |
| Square Size | 0.11 in |
| Tap Type | Hand |
| Thread Diameter | #4 |
| Thread Length | 0.56 in |
| Thread Standard | UNC |
| TPI or Pitch | 48 |
| Type | Square Shank |
| Usable Length | 0.56 in |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Chamfer Type | Bottoming |
| Material | HSS |
| Number of Flutes | 3 |
| Thread Limit | H2 |
| Thread Size | UNC #4-48 |