or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 T7256322 #10-24UNC H2 60.3L 2 FLUTE HSS SPIRAL POINTED BOTTOM STYLE BRIGHT FINISH TAP FOR GENERAL PURPOSE
YG-1 T7256322 #10-24UNC H2 60.3L 2 FLUTE HSS SPIRAL POINTED BOTTOM STYLE BRIGHT FINISH TAP FOR GENERAL PURPOSE
SKUPDW~12099526
MFGR #T7256322
Your Cost: $19.85/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Catalog Number T7256322 Chamfer Length 1.5P-2P Connection 0.194 x 0.152 in Country of Origin KR Diameter 0.19 in Drill Size 0.1521 in Finish|Coating Bright Gross Weight Per Pack 0.0200 lb Industry Standard 302 Length of Square 0.25 in Overall Length 2.38 in Series T7256 Shank Diameter 0.194 in Shank Type Square Square Size 0.152 in Tap Type SPPT Thread Diameter #10 Thread Length 0.88 in Thread Standard UNC Through Coolant No TPI or Pitch 24 Usable Length 0.88 in Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Chamfer Type Bottoming Material HSS Number of Flutes 2 Thread Limit H2 Thread Size #10-24
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Catalog Number | T7256322 |
| Chamfer Length | 1.5P-2P |
| Connection | 0.194 x 0.152 in |
| Country of Origin | KR |
| Diameter | 0.19 in |
| Drill Size | 0.1521 in |
| Finish|Coating | Bright |
| Gross Weight Per Pack | 0.0200 lb |
| Industry Standard | 302 |
| Length of Square | 0.25 in |
| Overall Length | 2.38 in |
| Series | T7256 |
| Shank Diameter | 0.194 in |
| Shank Type | Square |
| Square Size | 0.152 in |
| Tap Type | SPPT |
| Thread Diameter | #10 |
| Thread Length | 0.88 in |
| Thread Standard | UNC |
| Through Coolant | No |
| TPI or Pitch | 24 |
| Usable Length | 0.88 in |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Chamfer Type | Bottoming |
| Material | HSS |
| Number of Flutes | 2 |
| Thread Limit | H2 |
| Thread Size | #10-24 |