or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 T6616443 5/16-18 H3 4 FLUTE HSS PLUG STYLE 6" EXTENTION STEAM OXIDE PULLEY TAP
SKUPDW~12099292
MFGR #T6616443
$/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Catalog Number T6616443 Chamfer Length 4P-5P Chamfer Type Plug Connection 0.318 x 0.238 in Country of Origin KR Diameter 0.3125 in Drill Size 0.262 in Finish|Coating Oxide Gross Weight Per Pack 0.0600 lb Industry Standard 302 Length of Square 0.38 in Material HSS Measurement System Imperial Number of Flutes 4 Overall Length 2.72 in Series T6616 Shank Diameter 0.318 in Shank Type Square Square Size 0.238 in Tap Drill Size 0.261 Tap Type Hand Thread Diameter 0.3125 in Thread Length 1.13 in Thread Standard UNC TPI or Pitch 18 Usable Length 1.13 in Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Chamfer Plug Thread Limit H3 Thread Size UNC 5/16-18 Type Extension Plug Long Square Shank
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Catalog Number | T6616443 |
| Chamfer Length | 4P-5P |
| Chamfer Type | Plug |
| Connection | 0.318 x 0.238 in |
| Country of Origin | KR |
| Diameter | 0.3125 in |
| Drill Size | 0.262 in |
| Finish|Coating | Oxide |
| Gross Weight Per Pack | 0.0600 lb |
| Industry Standard | 302 |
| Length of Square | 0.38 in |
| Material | HSS |
| Measurement System | Imperial |
| Number of Flutes | 4 |
| Overall Length | 2.72 in |
| Series | T6616 |
| Shank Diameter | 0.318 in |
| Shank Type | Square |
| Square Size | 0.238 in |
| Tap Drill Size | 0.261 |
| Tap Type | Hand |
| Thread Diameter | 0.3125 in |
| Thread Length | 1.13 in |
| Thread Standard | UNC |
| TPI or Pitch | 18 |
| Usable Length | 1.13 in |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Chamfer | Plug |
| Thread Limit | H3 |
| Thread Size | UNC 5/16-18 |
| Type | Extension Plug Long Square Shank |