or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 T6445 5/16-18 UNC GH5 HSS-EX COMBO MODI SPIRAL FLUTE TAP INTERNAL COOLANT BRIGHT FINISH
SKUPDW~10964804
MFGR #T6445
Your Cost: $38.69/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Catalog Number T6445 Chamfer Length 2P - 3P Connection 0.318 x 0.238 in Country of Origin KR Diameter 0.3125 in Drill Size 0.262 in Finish|Coating Bright Gross Weight Per Pack 0.0400 lb Helix Angle 40 ° Industry Standard 302A Length of Square 0.38 in Neck Diameter 0.234 in Overall Length 2.72 in Ring Color Black Series T6 Shank Diameter 0.318 in Shank Type Square Square Size 0.238 in Tap Type SPFL Thread Diameter 5/16 in Thread Length 0.472 in Thread Standard UNC Through Coolant Yes TPI or Pitch 18 Usable Length 1.126 in Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Chamfer Type Modified Bottoming Material HSS-EX Number of Flutes 3 Thread Limit H5 Thread Size 5/16-18
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Catalog Number | T6445 |
| Chamfer Length | 2P - 3P |
| Connection | 0.318 x 0.238 in |
| Country of Origin | KR |
| Diameter | 0.3125 in |
| Drill Size | 0.262 in |
| Finish|Coating | Bright |
| Gross Weight Per Pack | 0.0400 lb |
| Helix Angle | 40 ° |
| Industry Standard | 302A |
| Length of Square | 0.38 in |
| Neck Diameter | 0.234 in |
| Overall Length | 2.72 in |
| Ring Color | Black |
| Series | T6 |
| Shank Diameter | 0.318 in |
| Shank Type | Square |
| Square Size | 0.238 in |
| Tap Type | SPFL |
| Thread Diameter | 5/16 in |
| Thread Length | 0.472 in |
| Thread Standard | UNC |
| Through Coolant | Yes |
| TPI or Pitch | 18 |
| Usable Length | 1.126 in |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Chamfer Type | Modified Bottoming |
| Material | HSS-EX |
| Number of Flutes | 3 |
| Thread Limit | H5 |
| Thread Size | 5/16-18 |