or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1
YG-1 T6315177 M2.5-0.45 D3 3 FLUTE HSS PLUG STYLE STEAM OXIDE HAND TAP - METRIC
YG-1
YG-1 T6315177 M2.5-0.45 D3 3 FLUTE HSS PLUG STYLE STEAM OXIDE HAND TAP - METRIC
SKUPDW~12099156
MFGR #T6315177
$/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Catalog Number T6315177 Chamfer Length 4P-5P Connection 3.6 x 2.79 mm Country of Origin KR Diameter 2.5 mm Finish|Coating Oxide Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Industry Standard 302 Length of Square 4.826 mm Overall Length 45.974 mm Series T6315 Shank Diameter 3.6 mm Shank Type Square Square Size 2.79 mm Tap Type Hand Thread Diameter M2.5 Thread Length 12.7 mm Thread Standard M TPI or Pitch 0.45 Usable Length 12.7 mm Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Chamfer Type Plug Material HSS Number of Flutes 3 Thread Limit D3 Thread Size M M2.5x0.45
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Catalog Number | T6315177 |
| Chamfer Length | 4P-5P |
| Connection | 3.6 x 2.79 mm |
| Country of Origin | KR |
| Diameter | 2.5 mm |
| Finish|Coating | Oxide |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Industry Standard | 302 |
| Length of Square | 4.826 mm |
| Overall Length | 45.974 mm |
| Series | T6315 |
| Shank Diameter | 3.6 mm |
| Shank Type | Square |
| Square Size | 2.79 mm |
| Tap Type | Hand |
| Thread Diameter | M2.5 |
| Thread Length | 12.7 mm |
| Thread Standard | M |
| TPI or Pitch | 0.45 |
| Usable Length | 12.7 mm |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Chamfer Type | Plug |
| Material | HSS |
| Number of Flutes | 3 |
| Thread Limit | D3 |
| Thread Size | M M2.5x0.45 |