or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 T6295643 5/8-11UNC H3 96.7L 4 FLUTE SPIRAL FLUTED BOTTOM STEAM OXIDE TAP FOR GENERAL PURPOSE
YG-1 T6295643 5/8-11UNC H3 96.7L 4 FLUTE SPIRAL FLUTED BOTTOM STEAM OXIDE TAP FOR GENERAL PURPOSE
SKUPDW~12099152
MFGR #T6295643
Your Cost: $107.96/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Catalog Number T6295643 Chamfer Length 1.5P-2P Connection 0.48 x 0.36 in Country of Origin KR Diameter 0.625 in Drill Size 0.5423 in Finish|Coating Oxide Gross Weight Per Pack 0.1800 lb Helix Angle 50 ° Industry Standard 302 Length of Square 0.56 in Overall Length 3.81 in Series T6295 Shank Diameter 0.48 in Shank Type Square Square Size 0.36 in Tap Type SPFL Thread Diameter 5/8 in Thread Length 1.81 in Thread Standard UNC Through Coolant No TPI or Pitch 11 Usable Length 1.81 in Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Chamfer Type Bottoming Material HSS Number of Flutes 4 Thread Limit H3 Thread Size 5/8-11
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Catalog Number | T6295643 |
| Chamfer Length | 1.5P-2P |
| Connection | 0.48 x 0.36 in |
| Country of Origin | KR |
| Diameter | 0.625 in |
| Drill Size | 0.5423 in |
| Finish|Coating | Oxide |
| Gross Weight Per Pack | 0.1800 lb |
| Helix Angle | 50 ° |
| Industry Standard | 302 |
| Length of Square | 0.56 in |
| Overall Length | 3.81 in |
| Series | T6295 |
| Shank Diameter | 0.48 in |
| Shank Type | Square |
| Square Size | 0.36 in |
| Tap Type | SPFL |
| Thread Diameter | 5/8 in |
| Thread Length | 1.81 in |
| Thread Standard | UNC |
| Through Coolant | No |
| TPI or Pitch | 11 |
| Usable Length | 1.81 in |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Chamfer Type | Bottoming |
| Material | HSS |
| Number of Flutes | 4 |
| Thread Limit | H3 |
| Thread Size | 5/8-11 |