or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 T6216262 #6-40UNF H2 50.8L 2 FLUTE HSS SPIRAL POINTED PLUG STYLE STEAM OXIDE TAP FOR GENERAL PURPOSE
YG-1 T6216262 #6-40UNF H2 50.8L 2 FLUTE HSS SPIRAL POINTED PLUG STYLE STEAM OXIDE TAP FOR GENERAL PURPOSE
SKUPDW~12098975
MFGR #T6216262
Your Cost: $15.24/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Catalog Number T6216262 Chamfer Length 4P-5P Connection 0.141 x 0.11 in Country of Origin KR Diameter 0.138 in Drill Size 0.1153 in Finish|Coating Oxide Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Industry Standard 302 Length of Square 0.19 in Overall Length 2 in Series T6216 Shank Diameter 0.141 in Shank Type Square Square Size 0.11 in Tap Type SPPT Thread Diameter #6 Thread Length 0.69 in Thread Standard UNF Through Coolant No TPI or Pitch 40 Usable Length 0.69 in Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Chamfer Type Plug Material HSS Number of Flutes 2 Thread Limit H2 Thread Size #6-40
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Catalog Number | T6216262 |
| Chamfer Length | 4P-5P |
| Connection | 0.141 x 0.11 in |
| Country of Origin | KR |
| Diameter | 0.138 in |
| Drill Size | 0.1153 in |
| Finish|Coating | Oxide |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Industry Standard | 302 |
| Length of Square | 0.19 in |
| Overall Length | 2 in |
| Series | T6216 |
| Shank Diameter | 0.141 in |
| Shank Type | Square |
| Square Size | 0.11 in |
| Tap Type | SPPT |
| Thread Diameter | #6 |
| Thread Length | 0.69 in |
| Thread Standard | UNF |
| Through Coolant | No |
| TPI or Pitch | 40 |
| Usable Length | 0.69 in |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Chamfer Type | Plug |
| Material | HSS |
| Number of Flutes | 2 |
| Thread Limit | H2 |
| Thread Size | #6-40 |