or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 T4343C #10-32, H3 3 FLUTE SPIRAL POINTED COMBO TAP FOR MULTI-PURPOSE TICN COATED HSS-EX
Custom_Product_Images_Illustration
YG-1 T4343C #10-32, H3 3 FLUTE SPIRAL POINTED COMBO TAP FOR MULTI-PURPOSE TICN COATED HSS-EX
SKU1303283
MFGR #T4343C
Your Cost: $12.92/ea
List: YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Catalog Number T4343C Chamfer Length 4P - 5P Connection 0.194 x 0.152 in Country of Origin KR Diameter 0.19 in Drill Size 0.1616 in Finish|Coating TICN Gross Weight Per Pack 0.0200 lb Industry Standard 302A Length of Square 0.25 in Neck Diameter 0.146 in Overall Length 2.38 in Ring Color Black Series T4-C Shank Diameter 0.194 in Shank Type Square Square Size 0.152 in Tap Type SPPT Thread Diameter #10 Thread Length 0.531 Thread Standard UNF Through Coolant No TPI or Pitch 32 Type Multi-Purpose Single End Usable Length 0.906 in Stock Status NONSTOCK Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Chamfer Type Plug Cutting Direction Right Hand Material HSS-EX Material Application Steel and Stainless Steel Number of Flutes 3 Thread Limit H3 Thread Size #10-32
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Catalog Number | T4343C |
| Chamfer Length | 4P - 5P |
| Connection | 0.194 x 0.152 in |
| Country of Origin | KR |
| Diameter | 0.19 in |
| Drill Size | 0.1616 in |
| Finish|Coating | TICN |
| Gross Weight Per Pack | 0.0200 lb |
| Industry Standard | 302A |
| Length of Square | 0.25 in |
| Neck Diameter | 0.146 in |
| Overall Length | 2.38 in |
| Ring Color | Black |
| Series | T4-C |
| Shank Diameter | 0.194 in |
| Shank Type | Square |
| Square Size | 0.152 in |
| Tap Type | SPPT |
| Thread Diameter | #10 |
| Thread Length | 0.531 |
| Thread Standard | UNF |
| Through Coolant | No |
| TPI or Pitch | 32 |
| Type | Multi-Purpose Single End |
| Usable Length | 0.906 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Chamfer Type | Plug |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Material | HSS-EX |
| Material Application | Steel and Stainless Steel |
| Number of Flutes | 3 |
| Thread Limit | H3 |
| Thread Size | #10-32 |