or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 T1565C 1/2-13 UNC GH5 HSS-EX COMBO MODI SPIRAL FLUTE TAP DIN LENGTH ANSI SHANK TICN COATED
SKU1070772
MFGR #T1565C
$/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Catalog Number T1565C Chamfer Length 2P - 3P Connection 0.367 x 0.275 in Country of Origin KR Diameter 0.5 in Drill Size 0.4301 in Finish|Coating TiN Gross Weight Per Pack 0.1300 lb Helix Angle 40 ° Industry Standard DIN/ANSI Length of Square 0.44 in Neck Diameter 0.354 in Overall Length 4.331 in Ring Color Black Series T1-C Shank Diameter 0.367 in Shank Type Square Square Size 0.275 in Tap Type SPFL Thread Diameter 1/2 in Thread Length 0.63 in Thread Standard UNC Through Coolant No TPI or Pitch 13 Usable Length 2.067 in Stock Status NONSTOCK Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Chamfer Type Modified Bottoming Material HSS-EX Number of Flutes 3 Thread Limit H5 Thread Size 1/2-13
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Catalog Number | T1565C |
| Chamfer Length | 2P - 3P |
| Connection | 0.367 x 0.275 in |
| Country of Origin | KR |
| Diameter | 0.5 in |
| Drill Size | 0.4301 in |
| Finish|Coating | TiN |
| Gross Weight Per Pack | 0.1300 lb |
| Helix Angle | 40 ° |
| Industry Standard | DIN/ANSI |
| Length of Square | 0.44 in |
| Neck Diameter | 0.354 in |
| Overall Length | 4.331 in |
| Ring Color | Black |
| Series | T1-C |
| Shank Diameter | 0.367 in |
| Shank Type | Square |
| Square Size | 0.275 in |
| Tap Type | SPFL |
| Thread Diameter | 1/2 in |
| Thread Length | 0.63 in |
| Thread Standard | UNC |
| Through Coolant | No |
| TPI or Pitch | 13 |
| Usable Length | 2.067 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Chamfer Type | Modified Bottoming |
| Material | HSS-EX |
| Number of Flutes | 3 |
| Thread Limit | H5 |
| Thread Size | 1/2-13 |